Hlavní obsah
Americký internetový obchod Amazon plánoval v Dobrovízi u Prahy postavit nové distribuční centrum Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Na jednání už je pozdě, tvrdí o investici Amazonu místostarosta Dobrovíze

Místostarosta Dobrovíze u Prahy Jiří Šesták má za to, že na další jednání o výstavbě distribučního centra amerického internetového obchodu Amazon už je pozdě. Obyvatelé obce stavbu v pátečním referendu odmítli. Investor varuje, že v případě zmaření investice bude chtít náhradu škody. O realizaci nicméně rozhodne stavební úřad.

Americký internetový obchod Amazon plánoval v Dobrovízi u Prahy postavit nové distribuční centrum Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Na jednání už je pozdě, tvrdí o investici Amazonu místostarosta Dobrovíze

Obec v pondělí na svém webu zveřejnila dopis od Pavla Sovičky, ředitele developerské společnosti Panatonni, která má distribuční centrum pro Amazon vybudovat. Je v něm mimo jiné uvedeno, že by zmaření investice vyvolalo reakci vedoucí k nárokování náhrady škody včetně ušlého zisku, kompenzaci za znehodnocení pozemků a poškození dobrého jména komerční zóny. Do sporu se chce vložit i společnost Czechinvest.

Podle Šestáka obec zřejmě roli státní agentury jako prostředníka nepřivítá.  "Neustále jsme s nimi jednali o podpoře. Každý podporuje slovně, ale skutky žádné," prohlásil Šesták. Na podobná jednání už je prý pozdě kvůli tomu, že lidé projekt zamítli v lidovém hlasování.

Obec vydala nesouhlasné stanovisko ke změně územního řízení, které kvůli přeměně původního projektu čtyř menších skladovacích hal na obří distribuční centrum o ploše 95 000 metrů čtverečních začalo minulý týden.

Stavební úřad by měl podle Šestáka rozhodnout do Vánoc. Pokud by podle něj rozhodnutí obce nevzal v potaz, tak se radnice proti tomu odvolá.

Proti je třetina obyvatel

Podle dopisu developera pro zastupitele plánované distribuční centrum nevybočuje z platného územního plánu a projekt získal všechna kladná stanoviska od státní správy.

"Jediným nárůstem oproti původnímu záměru EIA z roku 2005, kdy se rozhodovalo o investici do komerční zóny, je počet zaměstnanců. Tento nárůst však nebude mít dle studií a současné zkušenosti z provozu areálu zásadní dopad na dopravu v obci, která je převážně řešena hromadnou dopravou," uvádí mimo jiné developer.

Ten také upozornil, že proti výstavbě hlasovalo 29 procent obyvatel. Zbytek hlasoval pro nebo na hlasování nepřišel. Na pátečním hlasování se proti projektu vyslovilo 121 lidí, podpořilo jej naopak 76 lidí. Účast na lidovém hlasování byla zhruba poloviční.

Amazon chce nejpozději do září roku 2014 otevřít v Česku dvě distribuční centra. Druhé má vzniknout u Brna. Každé centrum zaměstná kolem 2000 lidí a v předvánoční špičce další 3000 v každé lokaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků