Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Lesům ČR loni klesl zisk

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) loni podle neaditovaných výsledků klesl hrubý zisk o sedm procent na 5,1 miliardy korun z předloňských rekordních 5,48 miliardy. Letos LČR, kterým patří polovina lesů v zemi, počítají s poklesem zisku na 3,9 miliardy korun, uvedl mluvčí podniku Zbyněk Boublík.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Lesům ČR loni klesl zisk

„Dosažený výsledek (roku 2013) je velmi kvalitní. Dokazuje to, že Lesy ČR jsou podnikem, který umí dobře hospodařit. Navíc jsme v roce 2013 více peněz vyčlenili na opravy a investice," uvedl ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube, který je zároveň pověřen řízením celého podniku. Od prosince 2012 je totiž podnik bez generálního ředitele.

V původních plánech pro loňský rok Lesy ČR počítaly s daleko větším poklesem zisku, očekávaly snížení o 40 procent na 3,7 miliardy korun. Propad čekaly kvůli církevním restitucím, stagnaci cen dřeva a odvodu šesti miliard korun z ušetřených zisků do státního rozpočtu.

Peníze státu podnik převedl až na konci prosince a v restitucích zatím vydal jen první majetky. Výdaje na marketing a různé celospolečenské akce podnik loni snížil o 30 procent na 55 miliónů korun.

Odvody části zisků do rozpočtu

Odhad letošního zisku Gaube označil za realistický. „Doufáme, že se nám podaří dosáhnout výsledku lepšího. Nicméně nesmíme zapomínat na vlivy, které výši hospodářského výsledku mohou ovlivnit, například odvody části volných financí do státního rozpočtu, proces vydávání majetku v rámci církevních restitucí nebo neočekávané vlivy počasí či kalamity,“ uvedl.

S pravidelnými odvody části zisků do státního rozpočtu LČR počítají i v dalších letech. Letos by to mělo být nejméně 6,5 miliardy korun.

Nyní LČR připravují vypsání miliardového tendru na prodej dřeva a lesní práce na léta 2015 až 2019. Podnik nedávno vyzval potenciální zájemce o zaslání připomínek a námětů k chystané smluvní dokumentaci. Lesnické firmy se mohou vyjádřit do konce února. Samotné vypsání tendru Lesy ČR předběžně očekávají v prvním pololetí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků