Hlavní obsah
Ministr financí Miroslav Kalousek Foto: Milan Malíček, Právo

Kalousek plánuje kvůli krizi v USA další škrty v rozpočtu

Někteří ministři mohou pro své resorty příští rok dostat ještě méně peněz, než předpokládá před týdnem schválený úsporný státní rozpočet. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), jak řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce, předpokládá, že bude muset v rozpočtu na začátku příštího roku znovu škrtat.

Ministr financí Miroslav Kalousek Foto: Milan Malíček, Právo
Kalousek plánuje kvůli krizi v USA další škrty v rozpočtu

Škrty by mohly dosáhnout až deseti miliard korun. „Je ohroženo číslo deficitu, nikoli výše výdajů,“ vysvětlil ministr s tím, že kvůli americké finanční krizi a zpomalení tempa růstu hospodářství nejvýznamnějších zemí zřejmě zpomalí i česká ekonomika.

Zatím rozpočet pracuje s odhadem růstu 4,8 procenta, podle expertů však celosvětové hospodářské ochlazení jej může v Česku zbrzdit na čtyři procenta. Každé snížení tempa růstu o 1 procentní bod představuje zhruba desetimiliardové snížení příjmů do státního rozpočtu.

Ministři by mohli šetřit především na provozních výdajích svých resortů. Kalousek jako příklad uvedl možnost odkladu modernizace informačních sítí.

Opozice další škrty odmítá

Dodatečné škrty se ale nelíbí předsedovi rozpočtového výboru Sněmovny a prvnímu místopředsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Poslanci podle něj budou při schvalování rozpočtu, které začne ve Sněmovně v říjnu, pracovat s nepřesnými údaji. Navíc výdajové škrty podle Sobotky vlastně situaci rozpočtu ještě zhorší, protože škrty přispějí k zpomalení české ekonomiky. Vláda by podle něj měla uvažovat spíše o opatřeních na podporu hospodářského růstu.

Vláda pro příští rok schválila státní rozpočet s deficitem 38,1 miliardy korun. Výdaje státu dosáhnou přes 1,15 biliónu korun. Příjmy by se měly dostat na přibližně 1,11 biliónu korun. Řada ministerstev už nyní musí vyjít s menšími financemi, než potřebovala. Například ministerstvo dopravy dostalo o devět miliard méně, zemědělství se bude muset obejít bez čtyř miliard.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků