Hlavní obsah
Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo

ČEZ koupil podíl v německé firmě, která propojuje data a teplo

Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital významný minoritní podíl v německé společnosti Cloud & Heat Technologies, která přináší řešení využívající teplo z datových serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory. V úterý o tom informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier. Výši transakce nespecifikoval.

Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo
ČEZ koupil podíl v německé firmě, která propojuje data a teplo

ČEZ podle Schreiera bude mít zastoupení i v představenstvu společnosti.

„Investicí do společnosti Cloud & Heat Technologies pokračujeme v rozvíjení našich aktivit v oblasti decentralizované energetiky a chytrých řešení pro zákazníky. Od investice si slibujeme rozšíření našeho know-how v IT a současně nasazení v sektoru teplárenství, kterému dobře rozumíme,” uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Drážďanská firma dokáže využít 90 % tepla

Schreier podotkl, že díky zmíněnému řešení lze dosáhnout až o 50 procent nižších provozních nákladů data centra oproti konvenčnímu řešení. Řešení drážďanské firmy je podle něj mimo jiné unikátní v tom, že dokáže využít až 90 procent odpadního tepla.

Připomněl, že současná investice je čtvrtou investicí Inven Capital v takzvané decentralizované energetice na německém trhu.

V létě 2015 vstoupil ČEZ prostřednictvím Invenu do firmy Sonnen, která vyrábí bateriová úložiště. Na podzim téhož roku pak vstoupil do firmy Sunfire, vyrábějící moderní palivové články. Na konci loňského dubna se pak ČEZ stal druhým největším akcionářem mnichovské firmy tado°, která prodává takzvané chytré termostaty.

Fond ČEZu má k dispozici až pět miliard

Firmu Inven Capital založil ČEZ koncem roku 2013, tehdy pod názvem ČEZ Nová energetika. Inven, který funguje jako fond, má podle dřívějších informací k dispozici až pět miliard korun.

Zdařilé investice má od Invenu nakupovat ČEZ. Generální ředitel pro rozvoj ČEZ Tomáš Pleskač v březnu uvedl, že letos chce ČEZ přes Inven uskutečnit dvě až čtyři nové akvizice do startupů v pokročilejší fázi růstu v oblasti takzvané nové energetiky v Česku a Evropské unii.

Společnost Cloud&Heat Technologies GmbH byla založena v Drážďanech v roce 2011. Systém využívající teplo ze serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory má společnost realizovaný na téměř dvaceti lokalitách po celém Německu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků