Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Budvar u evropského soudu prohrál spor o ochrannou známku

Českobudějovický Budvar neuspěl u evropské justice v jednom z dlouholetých sporů s firmou Anheuser-Busch. Tribunál, což je druhý nejvyšší soud EU, v úterý zamítl jeho žalobu, kterou chtěl zabránit zápisu ochranné známky „BUD“ pro pivo americké společnosti. Budvar se proti rozsudku může odvolat.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Budvar u evropského soudu prohrál spor o ochrannou známku

„Právníci Budvaru se výrokem soudu zabývají,“ sdělil mluvčí pivovaru Petr Samec.

Počátky tohoto sporu se datují do druhé poloviny 90. let minulého století. Mezi lety 1996 a 2000 americká firma požádala Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) o zaregistrování obrazového a slovního označení „BUD“ pro širokou škálu výrobků včetně piva. Budvar to ale napadl a argumentoval mimo jiné i tím, že pojmenování „bud“ už je v některých zemích EU chráněno. OHIM to odmítl s tím, že rozhodnutí nebrání české firmě v používání označení „bud“ v dotčených zemích.

Budvar se pak obrátil na evropskou justici a v prosinci 2008 se dočkal anulování rozhodnutí OHIM. Jenže pak následovalo odvolání Anheuser-Busch. Soud vyšší instance poté zrušil významnou část verdiktu a vrátil věc zpět k dalšímu projednání.

V úterý soud žalobu Budvaru v plném rozsahu zamítl. Podle rozsudku tuto ochrannou známku lze zapsat vzhledem k tomu, že užívání označení původu „bud“ ve Francii a v Rakousku není významné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků