Východoafrická země naúčtovala těžařské firmě 40 miliard dolarů jako nezaplacenou daň a 150 miliard dolarů na úrocích a penále. Tanzanie tvrdí, že firma nedanila příjmy z vývozu zlata v případě dvou ze tří dolů od roku 2000 do letoška. Acacia Mining to kategoricky popírá a platit odmítá. Kauza se ale hned projevila prudkým poklesem akcií firmy, která těží zlato právě v Tanzanii a teprve zkoumá ložiska v Keni, Burkina Faso a Mali.

Pro představu, Acacia Mining, jejíž většinovým majitelem je kanadská Barrick Gold, loni dosáhla loni tržeb 1,05 miliardy dolarů. Nad výší částky se pozastavují i analytici. „40 miliard dolarů je víc než dvakrát více, než zaplatilo od roku 2000 dohromady na daních pět největších těžařů zlata včetně Barrick Gold,“ uvedl ekonom společnosti Investec Hunter Hillcoat.

Spor s vládou

Astronomický účet následoval poté, co se vyhrotily spory mezi vládou Tanzanie a společností. Tanzanie v březnu zakázala vývoz nezpracovaného zlata a mědi. Acacia protestovala s tím, že zákaz ji denně připraví o milión dolarů na tržbách a bude muset uzavřít jeden z dolů a propouštět. Vláda poté firmu obvinila, že v zemi působí nelegálně a neplatila daně. Manažery a některé zaměstnance odvezla k výslechu policie.

Tanzanie je čtvrtým největším africkým producentem zlata, je bohatá i na drahé kameny jako diamanty nebo smaragdy. Humanitární organizace upozorňují na časté zneužívání dětské práce při těžbě surovin. To se podle nich ale v největší míře týká menších a nelegálních lomů lokálních společností.