Hlavní obsah
Milan Šťovíček Foto: Jan Handrejch, Právo

Věci veřejné vyloučily poslance Šťovíčka, při hlasování podporoval vládu

Grémium Věcí veřejných (VV) vyloučilo poslance Milana Šťovíčka ze strany. Právu to ve čtvrtek potvrdil místopředseda VV Tomáš Jarolím.

Milan Šťovíček Foto: Jan Handrejch, Právo
Věci veřejné vyloučily poslance Šťovíčka, při hlasování podporoval vládu

"Grémium o vyloučení pana Šťovíčka hlasovalo na můj popud. Rozhodnutí bylo jednoznačné, proti byl jen jediný člen širšího vedení," řekl Jarolím.

O vyloučení Šťovíčka se spekulovalo už delší dobu. Poslancům VV vadilo, že Šťovíček v důležitých hlasováních podporuje vládní koalici i poté, co VV odešly do opozice.

Klasnová: Nerespektuje jednotné hlasování klubu

Místopředsedkyně VV a šéfka poslanců Kateřina Klasnová předpokládá, že příští týden v úterý bude následovat vyloučení Šťovíčka z klubu.

"Grémium tento krok doporučilo vzhledem k tomu, že Milan Šťovíček nerespektuje jednotné hlasování klubu a nerespektuje přechod VV do opozice, jelikož nadále hlasuje s Nečasovou vládou," řekla Právu.

Radek John - vyjádření ke Šťovíčkovi

Video: Miroslav Homola, Právo

Oficiálně byl Šťovíček vyloučen kvůli hrubému porušení stanov a usnesení Grémia VV. Podle VV totiž Šťovíček nerespektuje "pozici strany konstruktivní opozice".

Šťovíček: Způsob vyloučení mě překvapil

Šťovíček sdělil Právu, že ho rozhodnutí grémia VV nepřekvapilo. Zarazil ho prý však způsob, jak k jeho vyloučení ze strany došlo. „Rozhodovat bez přítomnosti člena strany, jehož se vyloučení týká, bez projednání v krajské organizaci či místním klubu VV, to není dobrý ani demokratický postup,“ podotkl poslanec.

Šťovíček dodal, že pro naplnění programových cílů, s nimiž kandidoval ve volbách, bude dál hledat co nejširší podporu. „V současné chvíli nejsem rozhodnut, zda zůstanu ve Sněmovně jako nezařazený nebo budu spolupracovat s některým poslaneckým klubem,“ řekl. Zároveň ujistil, že vláda jeho podporu má, pokud bude plnit své programové prohlášení, na jehož vzniku se podílely i VV.

„Jedná se především o legislativní zajištění územních limitů těžby uhlí, zamezení zneužívání sociálních dávek, snižování zadluženosti veřejných rozpočtů, boj s klientelismem, průhledné veřejné zakázky, odluku církví od státu či prosazení principů trvale udržitelného rozvoje do legislativy českého státu,“ upřesnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků