Hlavní obsah
Kiko a ruka Foto: Novinky

Tady se nedotýkej! Startuje kampaň proti sexuálnímu zneužívání

Představením ilustrované knížky neobvyklého názvu Kiko a Ruka včera odstartovala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková kampaň proti sexuálnímu násilí na dětech. „Je to cesta, jak dětem ukázat, co je vhodné a co ne. Jaké dotyky na jakých místech jsou dobré a jaké ne,“ sdělila Šimůnková.

Kiko a ruka Foto: Novinky
Tady se nedotýkej! Startuje kampaň proti sexuálnímu zneužívání

Osvětovou akci schválil kabinet. Podle Šimůnkové ministerstvo práce a sociálních věcí loni evidovalo 786 případů sexuálního zneužití dětí.

Pachatelem přitom bývají většinou příbuzní či známí. „Sexuální zneužívání dětí je stále tabu, a to hlavně za dveřmi rodin. Tam jsou děti nejvíc ohroženy. Je tu tendence bagatelizovat. Dětem se mnohdy nevěří. Většina případů zůstává utajena,“ uvedla zmocněnkyně.

V knížce je hlavní postavičkou bezpohlavní Kiko, druhou lidská ruka. Ta postavičce sahá na různé části těla. „Můžu se dotknout tvých vlásků?“ ptá se ruka. „To víš, že můžeš,“ řekne Kiko. „A můžu ti sáhnout do kalhotek?“ zeptá se ruka. „Ne!“ vykřikne Kiko. „To nemůžeš!“ – „Správně, Kiko,“ povídá ruka. „Nikdo ti nesmí sahat do kalhotek nebo do slipů. Tak zní pravidlo „tady se nedotýkej“.

Kiko a ruka

Foto: Novinky

Vkusná prevence dítě nepoškodí

Pravidlo bylo podle Šimůnkové vytvořeno ve snaze pomoci rodičům a pečovatelům začít s dětmi diskutovat o tématu sexuálního zneužívání. „Děti je nutno poučit o tom, že jejich tělo patří jen jim, a nikdo jiný se ho nesmí bez jejich svolení dotýkat,“ uvádí návod k tomu, jak knížečku používat.

Rodiče či pečovatelé mohou prý pasáž s kalhotkami použít k tomu, aby dětem vysvětlili, že i ony mohou kdykoli říci „ne!“.

„Hranice intimity musíme dítě velmi učit, a to o to víc, že dnešní doba hranice stírá. Poučení o tom, kam dětem smějí jiní sahat i kde se ony nesmějí dotýkat jiných, je nutné,“ míní šéfka Dětského krizového centra Zora Dušková. Podle ní vkusná prevence dítě nepoškodí, zatímco sexuální zneužívání mívá následky na celý život. Odborníci ho označují za „vraždu duše“.

Svět se zbláznil
Josef Dobeš

Šimůnková dodala, že bude jednat s resortem školství, aby příští rok brožuru dostaly mateřské a základní školy. Ministr školství Josef Dobeš (VV) ale v pátek  reagoval slovy, že se svět zbláznil. Podle něj může dojít až tak daleko, že se učitelka ve školce bude bát utřít dítěti zadeček.

Právo před nedávnem informovalo o tom, že se ministerstvo chystá sexuální výchovu ve školách oklestit. Dobeše, jenž stáhl z webu příručku k výchově, to ale popřel.

Letos už 412 případů zneužití

Česko ve své osvětě využívá materiálů z kampaně, kterou před rokem odstartovala Rada Evropy. Podle jejích údajů se v Evropě zhruba jedno z pěti dětí stává terčem sexuálního násilí.

Týraným a zneužívaným dětem pomáhá Dětské krizové centrum, které funguje od roku 1992. Za tu dobu řešilo případy zhruba 5000 dětí. Pětina z nich byla obětí sexuálního násilí. Pětinu ze zneužívaných pak tvořili chlapci.

Policejní statistiky letos od ledna do srpna evidují 412 případů sexuálních deliktů, jejichž obětí se staly děti. Podle studií se ohlásí jen zlomek případů. Rodičům se svěří jen jedna z osmi zneužitých dívek a jeden ze sedmi zneužitých chlapců.

Podle Duškové se děti obávají toho, že jim dospělí neuvěří, mívají pocit viny a nezřídka neumějí o tématu ani mluvit. Znají totiž jen vulgarismy, které před dospělými používat nesmějí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků