Hlavní obsah
Červené trenýrky nad Hradem Foto: skupina Ztohoven

Prezidentskou standartu skupina Ztohoven rozstříhala na tisíc kousků

Členové skupiny Ztohoven rozstříhali prezidentskou standartu, která se údajně ztratila při akci červených trenýrek, na 1152 kousků. Ty podle členů skupiny dostane stejný počet náhodně vybraných lidí v Česku poštou. V pondělí to uvedl server Aktuálně.cz. Skupina Ztohoven vyvěsila červené trenýrky na Pražském hradě místo prezidentské standarty loni na podzim, o standartě tvrdila, že uletěla.

Červené trenýrky nad Hradem Foto: skupina Ztohoven
Prezidentskou standartu skupina Ztohoven rozstříhala na tisíc kousků

Každý kousek rozstříhané standarty byl podle skupiny propojen s bitcoinovou sítí (kybernetickou měnou).

"Každý z těchto 1152 fragmentů je tak nyní spojen s unikátní bitcoinovou adresou a nese tudíž určitou hodnotu," uvedli umělci s tím, že hodnota se pohybuje mezi pěti a 1500 korunami. Majiteli se stanou náhodně vybraní příjemci. Celkem částka činí 35 000 korun, tedy soudem stanovenou cenu standarty.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček rozstříhání standarty ostře odsoudil.

"Taková prasárna mě ze strany 'sto hoven' vůbec nepřekvapuje," řekl Ovčáček. Od začátku bylo podle něj jasné, že skupina v souvislosti "s krádeží" standarty provede další čin.

Decentralizace moci. Zdrojem moci není Bůh, papež, král, generální tajemník ani prezident. Zdrojem moci jsou lidé. Vš...

Zveřejnil(a) Ztohoven dne 27. červen 2016

"Myslím, že až toto vstoupí ve všeobecnou známost, vyvolá to mezi občany České republiky jednu jedinou věc, a to je zhnusení," poznamenal.

Dodal, že bude zajímavé sledovat reakce některých politiků, kteří podle něj loňské dění v souvislosti s vyvěšením rudých trenýrek zlehčovali.

Oficiálně Pražský hrad podle Ovčáčka kvůli aktuálnímu činu Ztohoven vystupovat nebude. "Ti, co takto činí, sami ukazují, co jsou zač. Nemá smysl v tuto chvíli vystupovat oficiálně k té záležitosti. Ukazuje to na to, v jakém zrůdném světě tito lidé žijí a v jakém zrůdném světě se pohybují," řekl.

Místo standarty pověsili trenýrky

Případem červených trenýrek se začne ve středu zabývat soud. Trojice umělců čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci. Hrozí jim až tři roky vězení.

Obří červené trenýrky vyvěsili členové Ztohoven 19. září 2015 na protest proti politice prezidenta Zemana. Na střechu Hradu tehdy vylezli po lešení – převlečeni byli za kominíky. Po činu zveřejnili prohlášení, ve kterém kritizovali prezidenta a to, jak se podle nich přiklání k diktátorským režimům a používá vulgarismy. Podle nich spodní prádlo představovalo "standartu muže, který se nestydí za nic".

Ovčáček následně uvedl, že byla poškozena střecha Hradu a stožár. Standarta podle něj stála 33 000 korun, celková škoda prý dosáhla 100 000 korun.

Loni se soudy případem zabývaly ve zkráceném řízení, které se používá u méně závažných trestných činů, obvodní i odvolací soudy však odmítly členy Ztohoven potrestat. Ve spisu podle nich chyběly důkazy o tom, že čin spáchali právě obvinění, skutek podle nich také nesplňoval podmínky pro zkrácené řízení. Případ se tak vrátil policii k došetření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků