Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Předkladatel loterijního zákona chce o cenzuře internetu hlasovat zvlášť

Poslanec Jan Farský (TOP 09) přistoupil na kritiku, kterou vyvolal sporný návrh na omezení hazardu na webu, a hodlá o daném bodě hlasovat ve Sněmovně zvlášť. Návrh novely loterijního zákona tak může projít, aniž by prošla i cenzura internetu. Záležet bude na koaličních poslancích, jestli budou s návrhem na oddělení hlasování souhlasit, a jak se pak k samostatnému bodu postaví.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Předkladatel loterijního zákona chce o cenzuře internetu hlasovat zvlášť

„Ustanovení vzbudila v posledních dnech nevoli u části odborné veřejnosti odkazující zvláště na technické komplikace spojené se zajištěním. Nejsem k těmto námitkám hluchý a nechci ohrozit regulaci hazardu jako celku. Proto navrhnu samostatné hlasování o kontroverzních částech tak, aby byly odděleny od komplexního pozměňovacího návrhu a hlasovalo se o nich zvlášť,“ uvedl v pondělí večer v tiskovém prohlášení zpravodaj k loterijnímu zákonu Farský.

Mgr. Jan Farský

Foto: Poslanecká sněmovna ČR, Novinky

Pokud by se totiž o novele jako celku hlasovalo najednou, mohly by sporné body posloužit poslancům jako záminka pro zamítnutí celého návrhu na regulaci hazardu. Při odděleném hlasování budou moci poslanci poslat k ledu jen sporné body.

Novela je ve Sněmovně ve finálním čtení. Proti cenzuře se vyjádřilo v petici na 10 tisíc lidí. Petici za internet bez cenzury naleznete ZDE.

Podle poskytovatelů je návrh absurdní

„Chápu stát, že se mu nelíbí, že peníze za sázky na internetu utíkají do zahraničí. Jde totiž o miliardy. Naprosto ale není možné současně za účelem získávání peněz pro stát zavádět cenzuru, která je formulována v rámci novely zákona č. 480/2004 Sb.,“ řekl Novinkám soudní znalec Vladimír Smejkal.

Kamenem úrazu celé novely je vložení nového paragrafu 2a, podle kterého „provozovatelé elektronických prostředků jsou povinni zajišťovat nemožnost připojení uživatelů ke stránkám elektronických prostředků nabízejícím či umožňujícím účast na loteriích či jiných podobných hrách provozovatelů, kteří k tomu nemají povolení vydané podle zvláštního právního předpisu, obsahujícím reklamu na takové služby či činnosti, nebo takové činnosti propagujícím či podporujícím“.

Elektronickými prostředky se v novele rozumí síť elektronických komunikací, elektronická komunikační zařízení, koncová telekomunikační zařízení a elektronická pošta. Týká se tedy především internetových poskytovatelů a telekomunikačních operátorů, kterým hrozí za porušení povinnosti vyplývající z ustanovení § 2a pokuta do výše až deseti miliónů korun.

To mají Češi blokovat zahraniční sítě? ptají se poskytovatelé

„Jinými slovy, všichni poskytovatelé jakékoliv služby elektronických komunikací, nejen internetoví provideři, jsou povinni monitorovat přenášené informace - čili vlastně porušovat tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením – například internetem, což je chráněno čl. 13 Listiny základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR,“ vysvětlil Smejkal.

„A poté, co zjistí, že se chce uživatel připojit k webu provozovatele zahraniční loterie, nebo dokonce jen k jakémukoliv zdroji informací, obsahujícím reklamu na takové služby či činnosti, nebo takové činnosti propagujícím či podporujícím (asi tedy i zobrazením triček hráčů fotbalu), jej má od těchto informací odříznout,“ konstatoval soudní znalec.

Podle české portálové jedničky Seznam.cz může novela způsobit řadu absurdních situací. „Opětovně se zde setkáváme s principiálním omezením internetu coby volného média. Navíc se ale jedná i o technicky špatně (či snad dokonce nemožně) proveditelnou normu,“ řekla Novinkám mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

Kvůli nejasným ustanovením by podle ní mohlo například dojít i na situaci, kdy český poskytovatel bude blokovat portál italské státní loterie určený Italům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků