Hlavní obsah
Soutěž ve vyprošťování v Praze Foto: HZSMSK

Olomoucká právnická fakulta bude bojovat o přežití

Do boje za zachování plnohodnotného fungování Právnické fakulty (PF) Univerzity Palackého (UP) v Olomouci se hodlá vložit vedení kraje i města. Vedení fakulty společně s rektorátem již zpracovalo námitky k návrhu Akreditační komise (AK), podle nějž by již letos fakulta neměla přijímat studenty do prvního ročníku magisterského studia práv.

Soutěž ve vyprošťování v Praze Foto: HZSMSK
Olomoucká právnická fakulta bude bojovat o přežití

Na ministerstvo školství je doručí do 20. ledna a rozhodnutí o dalším osudu fakulty musí padnout do zahájení přijímacího řízení v červnu. "O zachování právnické fakulty se budu snažit jako hejtman i místopředseda správní rady univerzity. Ztrátu možnosti právnického vzdělání bych považoval za velmi citelnou. V kraji již nyní cítíme absenci ekonomických či technických oborů a bylo by špatné, kdybychom přišli i o práva," řekl hejtman Olomouckého kraje Jan Březina (KDU-ČSL). Ten již zaslal na ministerstvo školství dopis s výhradami proti zrušení právnické fakulty a čeká jej i jednání s ministryní školství.

O konkrétních krocích se rozhodne v pondělí

"Pokud bude město univerzitou požádáno, aby jí bylo nápomocno v diskusi s ministerstvem školství, jsme k tomu připraveni. Už v minulosti jsme vyšli právnické fakultě vstříc při přidělování bytů pro vyučující a pokud by potřebovala další, jsme ochotni jí pomoci. O konkrétních krocích, jak přesvědčit akreditační komisi, že magisterský typ studia na právnické fakultě, by měl být v Olomouci zachován, budeme diskutovat v pondělí na správní radě univerzity," sdělil olomoucký primátor Martin Tesařík (ČSSD).

Děkan se ohrazuje proti řadě výtek

Podle vedení PF akreditační komise vycházela při svém rozhodnutí pouze z průběžné zprávy z května loňského roku a nemohla zohlednit zlepšující se stav na fakultě.

Děkan PF Michal Malacka se ohradil například proti výtce komise, podle níž nemá fakulta dostatečně kvalifikované interní pedagogy. "Vynaložili jsme nemalé úsilí i finanční prostředky na to, abychom splnili všechna doporučení Akreditační komise z roku 1999. To se týká i profesního růstu pedagogů. Zatímco tehdy jsme měli 27 interních vyučujících, nyní jich je 43 a dalších 17 externistů. Do konce roku jsme měli mít deset docentů a profesorů. Máme jich nyní osm a u dvou již běží habilitační řízení," uvedl Malacka.

Fakulta bude přijímat přihlášky i letos

Podle něj stávající postup AK bude mít na další kvalifikační růst pedagogů spíše negativní vliv. Nesprávná je podle Malacky i informace AK o průměrném věku olomouckých pedagogů. Ten podle něj nyní na právech činí 40 let. "Akreditační komise může oprávněně konstatovat, že je třeba u vybraných pedagogů urychlit profesní růst. To ale neznamená, že výuka na fakultě je špatná. Mrzí nás, že zejména v době, kdy je na fakultě hmatatelný pozitivní vývoj a získali jsme prestiž i v zahraničí, necítíme podporu v českém vědeckém světě," uvedl Malacka.

Právnická fakulta bude i letos přijímat přihlášky uchazečů o magisterské studium. Jen loni jich přišlo na dva tisíce a do prvního ročníku nastoupilo 240 posluchačů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků