Hlavní obsah
Největší vlna veder však Česko zasáhla ve druhé polovině srpna Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Loňský rok byl teplotně nadprůměrný, Česko zažilo vlny veder

Loňský rok byl podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teplotně nadprůměrný. Odchylka od dlouhodobých dat se pohybovala o 0,7 stupně Celsia. Nadprůměrně teplá byla většina měsíců, výrazně chladný byl pouze únor. Další statistiky budou mít meteorologové v příštích týdnech.

Největší vlna veder však Česko zasáhla ve druhé polovině srpna Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Loňský rok byl teplotně nadprůměrný, Česko zažilo vlny veder

Teploty byly srovnávány s průměrem let 1970 až 2000. "Jako celek byly podprůměrné jen únor (odchylka od normálu minus 4,3 stupně Celsia), říjen (minus 0,5 stupně Celsia) a prosinec (minus 1,1 stupně Celsia). Ve všech ostatních měsících minulého roku byla průměrná teplota nad normálem, nejvíc v listopadu (plus 2,4 stupně Celsia)," uvedl Jan Šrámek z ČHMÚ.

Například přesně před rokem zažilo Česko nejteplejší den od roku 1988, teploty šplhaly nad deset stupňů. Konec ledna a první polovina února ale přinesly arktické mrazy, kdy průměrné denní teploty spadly na minus osm až minus 15 stupňů. V polovině března pak padaly teplotní rekordy, protože rtuť na řadě míst překročila dvacítku, konec dubna a začátek května přinesl dokonce teploty přes 30 stupňů.

Rekordně teplý byl i červen, maxima dosáhla až 35 stupňů. Největší vlna veder však Česko zasáhla ve druhé polovině srpna, 20. srpna bylo v Dobřichovicích naměřeno absolutní teplotní maximum 40,4 stupně Celsia. [celá zpráva]

Na tropickou třicítku se oteplilo ještě v září a meteorologové konstatovali, že ve 238 let dlouhé historii měření pražského Klementina se loňské léto umístilo na devátém až 11. místě. Také v listopadu se některé dny oteplilo až na 16 stupňů, mrazy udeřily až v první polovině prosince, kdy na horách přituhlo až na minus 27 stupňů. Vánoce ale opět přinesly teplotní rekordy, místy se oteplilo na 14 stupňů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků