Hlavní obsah

Čas se vrátil o 75 let zpátky, v Praze se znovu odehrál atentát na Heydricha

V jedné z pražských zatáček u tramvajové zastávky projíždí mercedes s říšským protektorem Reinhardem Heydrichem. Na lavičce nervózně posedávají dva mladí muži ukrývající zbraně. Sotva zahlédnou černý vůz, vbíhají do ulice. Historici v sobotu dopoledne zrekonstruovali minutu po minutě atentát na Heydricha, od něhož 27.května uplynulo přesně 75 let.

Čas se vrátil o 75 let zpátky, v Praze se znovu odehrál atentát na Heydricha

Historici atentát na Heydricha označují za jeden ze zlomových okamžiků českých dějin. Parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík vběhli do ulice. Gabčík se samopalem přímo před vůz, zkoušel pálit, jenže zbraň selhala. Kubiš hodil granát, sedl na připravené kolo a ujížděl pryč. Gabčíka pronásledoval Heydrichův řidič.

Výročí 75 let od atentátu na Heydricha. Herec představující Jozefa Gabčíka se pokouší při rekonstrukci v Praze vystřelit na vůz, ve kterém jel Reinhard Heydrich.

Foto: Radek Plavecký, Právo

„Gabčík po něm střílel a trefil ho, takže se mu podařilo řidiče se zbavit,“ komentoval celou událost historik a odborník na československý odboj za druhé světové války Jiří Padevět.

Krvavá odveta

Oba parašutisté unikli, ale ne na dlouho. Nacisté je brzy vypátrali a v kostele svatých Cyrila a Metoděje. Muži v boji s gestapem zemřeli. Následovala krutá odveta za atentát na říšského protektora. Ten po pár dnech podlehl následkům zranění. Následovali kruté represe a popravy stovek lidí a vypálení obcí Lidice a Ležáky.

Rekonstrukce atentátu na Heydricha, 75 let od jeho spáchání. Exploze granátu, který smrtelně zranil Reinharda Heydricha.

Foto: Radek Plavecký

Rekonstrukce atentátu se uskutečnila sice na minutu přesně, ale místo museli organizátoři posunout. Původní zatáčka v Libni už neexistuje kvůli výstavbě mimoúrovňové křižovatky, proto se sobotní atentát uskutečnil v zatáčce u tramvajové zastávky U Kříže v Zenklově ulici.

Rekonstrukce atentátu na Heydricha v den 75. výročí. Herec přestavující Jana Kubiše prchá z místa na kole.

Foto: Radek Plavecký

Události spojené s atentátem a s obdobím Heydrichiády připomínaly i další akce poblíž radnice Prahy 8. Připravené tady byly prohlídky vojenského tábora československé jednotky britského letectva RAF a scénky ze života v Protektorátu. Součástí budou i historická vozidla a model stíhačky Spitfire.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků