Hlavní obsah
Studenti si prohlédly také provoz vodního hospodářství v železárnách. Foto: Petra Jurásková

Bill Gates dostal klíč od Prahy

Šéf Microsoftu Bill Gates přiletěl v pondělí večer do Prahy. Jeho tryskový speciál přistál na ruzyňském letišti a jeden z nejúspěšnějších lidí na světě odjel do jednoho z pražských hotelů, kde je na jednu noc ubytován. Hned v úterý ráno se sešel s pražským primátorem Pavlem Bémem, který mu předal klíč od hlavního města.

Studenti si prohlédly také provoz vodního hospodářství v železárnách. Foto: Petra Jurásková
Bill Gates dostal klíč od Prahy

"Dáváme-li klíč od hlavního města Prahy Billu Gatesovi, říkáme symbolicky - Praha je otevřená nejmodernějším informačním a komunikačním technologiím. Jsme na přelomu dvou staletí. To minulé bylo reprezentováno papírem a to, do něhož jsme vstoupili, pak megabajty," prohlásil primátor Bém.

"Představme si, že správní agenda vážící jednu tunu se vejde na jeden CD ROM vážící všeho všudy 15 gramů. Digitalizovaný a softwarově zpracovaný proces je 90 000 krát objemově úspornější a mnohonásobně rychlejší a ekonomičtější. Klíč, který dáváme duchovnímu otci tohoto procesu, je tedy metaforou nejen naší otevřenosti, ale i potvrzením úchvatné a inspirativní cesty, jež považujeme za správnou," dodal primátor Bém.

Česko partnerem ve vzdělávání

Gates také v úterý slavnostně stvrdil svým podpisem Memorandum porozumění, které Jiří Devát, generální ředitel Microsoft ČR a Slovenska podepsal s ministryní školství Petrou Buzkovou. Česko se tak připojilo k celosvětovému programu Partneři ve vzdělávání, který Microsoft představil loni v září na konferenci Government Leaders Forum v Římě. V Evropě se k programu připojilo již 11 zemí.

Program má za cíl podpořit využívání informačních technologií v oblasti vzdělávání. Cílem je zmenšení digitální bariéry mezi ekonomicky rozvinutými zeměmi a zbytkem světa, zvýšení informační a počítačové gramotnosti a snížení nezaměstnanosti tím, že se zvýší připravenost lidí na nové způsoby práce v současné moderní společnosti. Projekt celosvětově zahrnuje značné investice v podobě nabídky software a finančních prostředků v objemu 250 miliónů dolarů. Tyto investice budou realizovány formou dotací poskytovaných po celém světě po následující období pěti let.

Jedním z hlavních bodů dnešní Gatesovy návštěvy bude vystoupení na konferenci o počítačové bezpečnosti Security Summit v Kongresovém centru. Na akci představí připravované produkty, technologie a zejména novou dlouhodobou strategii firmy Microsoft zaměřenou na vytváření bezpečného softwarového prostředí.

Odpoledne na Slovensko

Následovat bude kulatý stůl se zhruba 50 zástupci tuzemských velkých firem. Gates dále oznámí celosvětový dobročinný program Potenciál bez hranic, který se zaměří na udělování grantů pro podporu lokálních charitativních projektů, a projekt Partneři ve vzdělávání.

Odpoledne odcestuje na Slovensko, kde setká se členy vlády včetně premiéra Mikuláše Dzurindy a ministry pro informační technologie ze zemí přistupujících k EU. Ve večerních hodinách uspořádá tiskovou konferenci. Gates je v České republice již potřetí. Poprvé přiletěl v roce 1994, kdy se zúčastnil veletrhu Invex v Brně a setkal se s tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Druhou návštěvu uskutečnil v prosinci 2001.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků