Pokud takové lidi neodhalí policisté při nějaké speciální akci nebo poté, co se dostanou do problémů se zákonem, není moc šancí, jak je v zemi najít. Letos jich bylo odhaleno přes dva tisíce.

Skutečný počet nelegálních migrantů v Česku však nelze zjistit. Mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová upřesnila, že jich policisté během letošního roku zadrželi 2265.

Spíše se přiznal, řekl soudce a poslal cizince za znásilnění dívky u Litoměřic do vazby

Buď tady pracovali, nebo pouze projížděli a přes naši zemi se snažili dostat na západ Evropy. Nejčastěji jde o Ukrajince, Moldavany, Vietnamce či Rusy.
Část zadržených cizinců poté může putovat do zařízení pro zajištění cizinců (ZZC), kde čekají na rozhodnutí, co s nimi dál bude. Mohou si tam však také podat žádost o mezinárodní azyl.

Ze zmíněných zařízení nikam odejít nesmějí. „Momentálně je ve všech třech těchto zařízeních zajištěno 115 cizinců,“ sdělil Právu mluvčí správy zařízení Jan Piroch.

Zadržený Afričan přijel na naše území vlakem z Německa, kde byl krátce předtím propuštěn z vězení. Tam cizinec s několika záznamy v trestním rejstříku kvůli majetkovým i násilným činům pobýval v rámci tzv. režimu strpění.

Takový status dává stát neúspěšným žadatelům o azyl bez dokladů, kteří současně například odmítají sdělit svou pravou národnost. Úřady je tak nemají jak a kam vyhostit.

To je případ i již zmíněného zhruba třicetiletého muže údajně z Mali či Libye, který na základě čtvrtečního rozhodnutí litoměřického soudu skončil ve vazbě. Soudce se obával toho, že by muž mohl odcestovat ze země.

Video

Muž obviněný ze znásilnění dívky u Litoměřic

Muž, který odmítá komunikovat s kriminalisty, si proti uvalení vazby podal přímo v soudní síni stížnost. Alespoň tak soudce oficiálně pochopil jeho slova o tom, že „nechce do vězení“.

Zda advokát podal stížnost i proti trestnímu stíhání svého klienta, není dosud jasné. Podle státní zástupkyně Kateřiny Doušové zatím nedorazila, ještě stále ale běží lhůta na její podání.