Hlavní obsah
Na snímku Zdeněk Svěrák odhaluje ceduli v Uličce Járy Cimrmana. Foto: Josef Vostárek, ČTK

V Letohradu otevřeli Uličku Járy Cimrmana, má tu i muzeum

V centru Letohradu otevřeli Uličku Járy Cimrmana. Název bezejmenné cesty navazuje na tamější muzeum se světničkou českého génia na zámku, které je v provozu už dva roky. Informoval o tom starosta Petr Fiala.

Na snímku Zdeněk Svěrák odhaluje ceduli v Uličce Járy Cimrmana. Foto: Josef Vostárek, ČTK
V Letohradu otevřeli Uličku Járy Cimrmana, má tu i muzeum

"Je to spíše recese, tak jako většina věcí kolem Járy Cimrmana. Ulička je pod náměstím a slouží jako průchod mezi domy. Doposud byla bezejmenná," uvedl Fiala. Na začátku i konci již visí tabulky s Cimrmanovým jménem.

Otevření se zúčastnili i herci Divadla Járy Cimrmana. Přijeli na zahájení putovní výstavy o divadle a večerní představení.

Na snímku Zdeněk Svěrák odhaluje ceduli v Uličce Járy Cimrmana.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Slavnostní otevření Uličky Járy Cimrmana

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Autorem myšlenky uličky pozapomenutého velikána je místní výtvarník Stanislav Vacek. Na jeho popud byla před časem u zámku instalována Cimrmanova socha, později v roce 2011 bylo otevřeno i Muzeum a světnička Járy Cimrmana.

Návštěvníky seznamuje s vynálezy, cestovatelskou a výtvarnou činností legendární postavy. Exponáty sehnal Vacek sám. Portrét mocnáře Františka Josefa II. mu namaloval kamarád. Fotografie dodal Vackův syn, který je odborníkem na rod Habsburků.

Ve výstavních prostorách zámku byla zároveň zahájena výstava: Jára Cimrman - světoběžník a vynálezce. Na snímku je jízdní kolo, na němž chtěl Cimrman podnikat krátké výlety do afrického okolí.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Expozice se věnuje nejen Cimrmanovi, ale i divadlu, jeho členům a autorské dvojici Zdeněk Svěrák - Ladislav Smoljak. Lidé mohou vidět nejen mistrovy fotografie v útlém věku, ale i v dospělosti, například jak skáče na lyžích, takže mu zrovna není vidět do tváře. Prohlédnout si mohou plakáty k představením divadla a mnoho divadelních relikvií a rekvizit.

Součástí muzea je také Cimrmanova světnička, kde je od všeho jen polovina, podobně jako ve filmu Jára Cimrman, ležící, spící, kde byl v mistrově pokoji k vidění řez postelí i s peřinou. Ročně muzeum navštíví přes 3000 lidí.

Na snímku je přenosná turistická značka doktora Wasserfalla v Cimrmanově muzeu.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Otvírací busta Ladislava Smoljaka od sochaře Vladimíra Preclíka v Cimrmanově muzeu

Foto: Josef Vostárek, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků