Vyhlídka Na Chatkách bývala podle starosty v minulosti oblíbeným výletním místem. Kolem roku 1915 tam vzniklo lesní divadlo, kde se hrálo ještě před druhou světovou válkou.

Zapomenutý kout se místní obyvatelé rozhodli zpřístupnit a nabídnout lidem trochu jiný pohled na město, než jaký je z vyhlídek a rozhleden v Jizerských horách. Místní spolek loni vyhlídku na vrcholu a přístup k ní vlastními silami opravil, osadil zábradlí a informační tabule.

Příchod k lesní vyhlídce

Příchod k lesní vyhlídce

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Vrchol byl původně zarostlý stromy, část jich ale lesníci už loni vykáceli, aby nebránily ve výhledu. „Obnova divadla bude náročnější, zbylo z něj jen jeviště. Dobrovolníci ale přišli s nápadem ho také obnovit a ukázat dnešní generaci, jak se tady dříve lidé bavili," dodal starosta.

Pohled na Hejnice z vyhlídky na kopci

Pohled na Hejnice z vyhlídky na kopci

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Na vyhlídce dříve stávala i chata, s její obnovou se ale podle Demčáka nepočítá. „Dole byl hotel U Slunce, který tam měl bufet. Byly tam terasy, tehdy byl ale ten kopec velmi málo zarostlý, lidé tam mohli posedět a kochat se výhledem na Hejnice," řekl.

Dnes by podle starosty bylo složité bufet zásobovat a považuje to i za zbytečné. „I tady v centru hospody a bufety skomírají, navíc přírodní krása vyhlídky je lepší, než tam dělat něco umělého," dodal Demčák.

Vstup na vyhlídku a v pozadí bazilika Navštívení Panny Marie v Hejnicích

Vstup na vyhlídku a v pozadí bazilika Navštívení Panny Marie v Hejnicích

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Na projektu spolupracuje město s Lesy ČR, protože stezka i vrchol jsou na pozemcích, na nichž hospodaří. „Pracujeme na konceptu s městem Hejnice a odborníky, kteří mají s plánováním podobných stezek zkušenosti. Plánujeme tam jedno až tři zastavení, která by měla symbolizovat provázanost mezi přírodním a lesním prostředím a duchovní stránkou věci," řekl frýdlantský správce Lesů ČR Václav Vacek. Sama stezka by se podle něj měla realizovat až v příštím roce.