Praha

Po stopách minulosti

Pro děti 2. stupně základní školy i jejich rodičovský doprovod připravilo Muzeum hlavního města Prahy na sobotu zábavně-vzdělávací seminář. Jmenuje se S archeologií do středověku a proběhne od 10.00 do 11.30. Účastníci se tu dozvědí více o tom, co byly záušnice, proč je důležité zkoumat keramické kachle, a vyzkouší si otisknout pečeť do zahřátého vosku. Více o programu najdete zde.

Před vysvědčením na bobovku

Bobová dráha na pražském Proseku připravila na neděli speciální program pro všechny školáky. Předtím, než se definitivně rozloučí s končícím školním rokem a odjedou na prázdniny, si v proseckém areálu mohou zařádit na bobové dráze, kde mají jednu jízdu zdarma, stejně jako při ostatních aktivitách v programu. Mezi nimi je kuličková překážková dráha či bludiště, korálkový workshop a pro nejmenší omalovánky. Akce začíná v 10.00, více informací čtěte zde.

Segway, tanec i jízda na koloběžce

Sportovní a relaxační centrum Pražačka na Žižkově chystá na sobotu celodenní program, ve kterém si každé dítě najde něco pro sebe. Od 11.00 do 17.00 bude prostor pro cyklistiku, mezi 14.00 a 16.00 pro jízdu na segwayi, od 18.00 do 22.00 se bude tančit, skákat na nafukovacím hradu nebo závodit na koloběžkách. Více o umístění a možnostech areálu najdete zde.

Středočeský kraj

Žabí prohlídky

Víkendové prohlídky zámku v Mníšku pod Brdy budou tento týden speciální. Průvodkyně totiž zaslechla povídání žab u rybníka a rozhodla se ho převyprávět všem dětským návštěvníkům. Jak to tady vypadalo před 100 lety a jak žili poslední zdejší obyvatelé? To vše se dozvíte na jedné z prohlídek. Konkrétní časy a kontakt pro nutnou rezervaci naleznete zde.

Kutnohorské stříbření

V parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře se tento víkend koná pravidelné Královské stříbření. Účastníci tu potkají krále Václava IV., zhlédnou rytířský turnaj a zavítají na tradiční jarmark. Podrobný program akce si prohlédněte zde.

Jihočeský kraj

Vítání léta

Od sobotních 9.00 do nedělních 18.00 se bude v jihočeské obci Kovářov oslavovat slunovrat. Příchod léta si účastníci užijí s připomenutím lidových zvyků a s ohlédnutím na předky a jimi zavedené tradice. Vše o akci najdete zde.

Plzeňský kraj

Člověk si hrál už v pravěku

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech vytvořilo ve spolupráci s libereckým iQparkem expozici s názvem RoadShow. Je zaměřená na hry a jejich historii. Jak a s čím si hráli naši předkové v pravěku a jak se tradice herní zábavy vyvíjela? Vydejte se to zjistit buď od 8.00 do 12.00, nebo mezi 12.30 a 16.00. Více informací o výstavě čtěte zde.

Karlovarský kraj

Výprava za sysly

V neděli se mezi 16.00 a 18.00 uskuteční přírodovědná exkurze za sysly. Její účastníci budou po malých hlodavcích pátrat na karlovarském golfovém hřišti. Více se o tomto ohroženém živočišném druhu i o průběhu akce dozvíte zde.

Ústecký kraj

Víkend pro technické nadšence

V Chomutově se tento víkend v sousedství areálu depa Českých drah veřejnosti zpřístupní železniční depozitář patřící Národnímu technickému muzeu. Zájemci si tu prohlédnou okolo 100 kolejových vozidel různých typů – například parní lokomotivy z roku 1870 nebo drezíny ještě o 20 let starší. Za vstupné 40 korun sem můžete zavítat oba dny mezi 10.00 a 17.00.

Asie v Děčíně

Nahlédnout do asijské kultury budou moci víkendoví návštěvníci děčínské zoo. Sobotní program mezi 14.00 a 18.00 bude totiž zaměřen zejména na Asii. Seznámíte se tu například s prasaty visajanskými a proběhne také krmení zvířat pocházejících z jihovýchodní Asie. Děti zabaví také výtvarné dílničky a soutěže. Více informací naleznete zde.

Liberecký kraj

Festival pro nejmenší

Každý druhý rok se v Liberci koná festival Mateřinka. Letos byl zahájen v úterý a potrvá až do soboty. Kulturní program tohoto festivalu je zaměřený výhradně na dětské diváky. Ty se tu snaží pobavit nejrůznější divadelní soubory i sólisté. Celý program si prohlédněte zde.

Královéhradecký kraj

Slavnosti ve stylu baroka

Pravidelné zámecké slavnosti proběhnou v sobotu od 13.00 v Potštejně. Letošní 4. ročník vzpomene rod Chamaré, který zámek nechal vystavět. Děti zhlédnou loutkové divadlo a dospělé jistě zabaví jezdecké nebo kejklířské vystoupení. Pastvou pro oči bude také množství dobových kostýmů. Vše o akci najdete zde.

Pardubický kraj

Se Sluníčkem za pohádkou

Pohádkovou cestu po Slavíkových ostrovech naplánovalo na neděli přeloučské Rodinné centrum Sluníčko. Účastníci společně vyrazí z Masarykova náměstí v Přelouči v 15.00 vstříc hrám, soutěžím, malování i opékání buřtů. Trasa je vhodná i pro jízdu s kočárkem.

Vysočina

Akční Jihlava

Několikadenní Jihlavské havíření začalo už ve středu, zapojit se do něj ovšem můžete i v pátek a po celý zbytek víkendu. Program je vskutku nabitý, stačí si jen vybrat, která jeho část je vašim časovým možnostem nejblíže. Bude se dovádět bez hranic, zájemci se mohou zúčastnit kouzelnické školy a hudební fanoušci pravděpodobně zajdou na koncert některé z kapel. Celý program je k nahlédnutí zde.

Jihomoravský kraj

Pro zvídavé hlavičky

Technické muzeum v Brně se rozhodlo věnovat neděli dětem, a to k příležitosti konce současného školního roku. Mezi 9.00 a 17.00 se tu uskuteční program tematicky provázaný s právě probíhajícími výstavami Vynálezci a vynálezy a Ladíte s námi. Na jednotlivých stanovištích děti budou potřebovat bystrost i zručnost. Zároveň se tu dozví spoustu nových informací z oblasti televizního a rozhlasového vysílání či velkých světových objevů.

Olomoucký kraj

Víkend se zvířátky

Pokud počasí bude nadále přát venkovním aktivitám, své ratolesti jistě nezklamete výletem do zoologické zahrady v Olomouci. Aktuálně je domovem okolo 1800 zvířat. Plné vstupné je tu 110 korun, za děti doprovod zaplatí o 40 korun méně. Více o zoo čtěte zde.

Zlínský kraj

Jarmareční sobota

Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti proběhne v sobotu už od 8.00 Svatojánský jarmark lidových řemesel. Procházku mezi stánky a příležitostné nákupy zpestří hudební vystoupení folklórních souborů.

Moravskoslezský kraj

Vstupné, kterým pomůžete

Sobotní zámecká slavnost v Kuníně bude prospěšná dvojnásob. Kromě zábavy přinese také pomoc obcím zasaženým nedávnými povodněmi. Výtěžek ze vstupného tedy poputuje k těm, kteří potřebují finanční vzpruhu. Návštěvníky akce zaujme především programem, v rámci něhož zhlédnou divadelní představení, vystoupení kejklířů a chybět nebude ani bohatý večerní program. Bližší informace o akci a zámku hledejte zde.