Hlavní obsah
Zámek Sychrov Foto: Profimedia.cz

Zámek Sychrov láká na horkovzdušné balóny a veterány

Zámek Sychrov bude v sobotu 25. dubna tradičně patřit americkým automobilovým veteránům a odpoledne zaplní rozlehlý zámecký park horkovzdušné balóny. Návštěvníkům se také mimořádně otevře vodárenská věž v parku. K tématu balónů a jejich vynálezců, bratří Montgolfierů, se na Sychrově vracejí po dvou letech.

Zámek Sychrov Foto: Profimedia.cz
Zámek Sychrov láká na horkovzdušné balóny a veterány

„Tentokrát snad bude lepší počasí a balóny budou moci vzlétnout a také návštěvníci dostanou možnost vystoupat v uvázaném balónu do výšky a vidět zámek z ptačí perspektivy," řekl kastelán Miloš Kadlec.

„A co mají se zámkem Sychrov společného bratři Montgolfierové? Nevynalezli jen horkovzdušný balón, ale kromě jiného také vodní čerpadlo — takzvaný trkač, který v první polovině 19. století čerpal vodu z Mohelky a zásoboval zámecký areál vodou," vysvětlil Kadlec.

Na Sychrov bylo čerpadlo dovezeno přímo z Francie. Trkač sloužil jen 15 let, později, jak se rozšiřoval park a rostly nároky na zásobování vodou, byl nahrazen velkým vodním kolem Romualda Božka. To sloužilo ještě za druhé světové války, do dnešních dnů se ale nedochovalo. Zůstala jen velká vodárenská věž v parku, do níž se voda z Mohelky čerpala.

Sychrovský zámek má ale i další technické zajímavosti. „Vodovod byl rozdělen na horní a dolní, jeden zásoboval park, druhý zámek a jeho hospodářské zázemí. V případě poruchy bylo možné je vzájemně i přepínat," poznamenal Kadlec.

V čestném dvoře zámku je navíc 22 metrů hluboká studna, ze které se přečerpávala voda do malých hranolových věžiček, tzv. normanských. V jedné z nich se také dochoval rezervoár na vodu. Odtud byly zase rozvody po celém zámku, které vodou zásobovaly kuchyni i koupelny. Ty se v zámku dochovaly dvě — jedna v Bertině křídle, druhá patřila k pokojům kněžny a je hned vedle kaple.

Turistický tahák kraje

Sychrovský zámek patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v České republice a je nejnavštěvovanější památkou v Libereckém kraji. Loni jím prošlo bezmála 114 000 lidí.

Původně barokní zámek, postavený v letech 1690 až 1693, nechal v polovině 19. století přestavět do dnešní romantické novogotické podoby kníže Kamil Josef Rohan. Založil také zámecký park o rozloze 23 hektarů v anglickém stylu.

Od roku 1995 je zámek národní kulturní památkou. Jeho sbírka 240 portrétů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků