Hlavní obsah
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Foto: Radek Plavecký, Právo

Středočeské památky příliš netáhnou

Kutná Hora se svými památkami je jednoznačným tahákem pro turisty, ale v rámci republiky má kraj mnohem silnější konkurenci, na kterou nestačí.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Foto: Radek Plavecký, Právo
Středočeské památky příliš netáhnou

V rámci středních Čech má starobylé městečko s bohatou historií v první desítce nejnavštěvovanějších míst regionu hned čtyři zástupce. Zlatou medaili by si na své věže mohl pověsit chrám sv. Barbory, stříbrnou kutnohorská kostnice.

Agentura Czech Tourism zveřejnila žebříčky nejnavštěvovanějších památek v republice. Ani regionálně úspěšná Kutná Hora se ale neprobojovala do top 10 v rámci republiky. Chrám sv. Barbory se v celorepublikovém měření dostal až na 18. příčku, daleko za pražské památky nebo Zoo v Liberci či českokrumlovský a lednický zámek.

Zvítězila Praha

Středočeské turistické cíle jsou v prvních třiceti nejnavštěvovanějších lokalitách ČR jen tři. Po zmíněném chrámu a kostnici je třetí zámek a arboretum v Průhonicích, v rámci republiky má 29. pozici.

Zatímco pražské památky na čele žebříčků za rok 2015 navštívilo přes milión turistů, a Pražský hrad dokonce téměř dva milióny, kutnohorské skvosty přijelo obhlédnout necelých 400 tisíc návštěvníků.

Více než dvojnásobné počty lidí daly před středočeskými památkami přednost zoologickým zahradám od Zlína přes Jihlavu, Ostravu po Dvůr Králové. Expozice se zvířaty nedokázal porazit ani hrad Karlštejn, který je i v rámci kraje až čtvrtý. Letos by si mohl královský hrad vylepšit reputaci, protože především díky výročí narození Karla IV. tady vzrostla návštěvnost.

Návštěvnost středočeských památek
 
Název cíle
počet návštěvníků v tis.
1. Chrám sv. Barbory Kutná Hora
385,3
2. Kostnice Kutná Hora
333,3
3. Zámek a arboretum Průhonice
272,7
4. Hrad Karlštejn
217,8
5. Zámek Loučeň
161,8
6. Zámek Konopiště
139,4
7. Hornické muzeum Příbram
127,8
8. České muzeum stříbra Kutná Hora
110,3
9. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie Kutná Hora
89,0
10. Koněpruské jeskyně
88,4
zdroj: CzechTourism
 
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků