Volbu rostlin i jejich následnou úpravu do jisté míry předurčuje velikost a styl zahrady, domu a okolí vůbec. Nenechte se tím příliš omezovat, zvlášť má-li zelená stěna plnit okrasnou či praktickou funkci uvnitř zahrady.

Plot pro každou příležitost

Vysoko zapěstované živé ploty se hodí nejlépe k vymezení vnějších hranic pozemku. Čím jsou hustší, tím lépe vás ochrání před větrem, prachem a hlukem z ulice.

Živý obrubník ze zimostrázu osvěží záhony všech stylů, tvarů a velikostí. Nevšední pohledová clona z vinné révy dává odpočívadlu nádech Středomoří.

Živý obrubník ze zimostrázu osvěží záhony všech stylů, tvarů a velikostí. Nevšední pohledová clona z vinné révy dává odpočívadlu nádech Středomoří.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Pocit bezpečí umocňují dřišťály (Berberis) či poloopadavé hlohyně (Pyracantha) s hustě otrněnými výhony. Středně vysoké zelené stěny najdou uplatnění při odclánění rušivých prvků, jako jsou popelnice, kompost či výběh pro slepice, ale stejně dobře zajistí soukromí u bazénu a zútulní koutek ke čtení.

Dokonale upraveně bude zahrada působit, když kolem cestiček, záhonů všeho druhu či předzahrádky vysázíte živý obrubník ze zimostrázu (Buxus sempervirens), levandule, zimolezu lesklého (Lonicera nitida) nebo jakékoli další dřeviny, která zůstává nízká, roste pomalu a snáší častější řez.

Barvy, květy, vůni i sladké plody nabízí bariéra ze zimostrázu, růží a levandule, korunovaná hrušňovým špalírem.

Barvy, květy, vůni i sladké plody nabízí bariéra ze zimostrázu, růží a levandule, korunovaná hrušňovým špalírem.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Stálezelený, nebo opadavý?

Stálezelená bariéra z tisu (Taxus baccata), zeravu západního (Thuja occidentalis), borovic a smrků, lesklé bobkovišně (Prunus laurocerasus), mahónie (Mahonia) či kaliny pražské (Viburnum x pragense) si svou klidnou tvář uchovává po celý rok takřka beze změn, je neprůhledná a v člověku probouzí zvědavost, protože zahradu díky ní nikdy nepřehlédnete jediným pohledem. Navíc nemusíte řešit, co se shrabaným listím.

Tis výborně regeneruje i po hlubokém řezu do starého dřeva. Snadno se tvaruje, snáší slunce i stín, ale jeho cena je poměrně vysoká.

Tis výborně regeneruje i po hlubokém řezu do starého dřeva. Snadno se tvaruje, snáší slunce i stín, ale jeho cena je poměrně vysoká.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Na opadavých živých plotech je vzrušující sezónní proměnlivost. Na jaře přinášejí radost z květů, na podzim oslňují barvami a v zimě je mnohdy zdobí krásné plody.

Druhů a odrůd vhodných k jejich založení najdete u zahradníka daleko víc než těch stálezelených. Spolehnout se můžete především na nenáročný habr (Carpinus betulus), dlouhověký buk lesní (Fagus sylvatica) i javor babyku (Acer campestre) a poměrně levný ptačí zob (Ligustrum vulgare) Atrovirens.

Habrový živý plot člení zahradu na útulné pokojíky a chrání záda při sezení na lavičce. Suché listy na něm drží až do jara. Ročně přirůstá 20 až 30 cm.

Habrový živý plot člení zahradu na útulné pokojíky a chrání záda při sezení na lavičce. Suché listy na něm drží až do jara. Ročně přirůstá 20 až 30 cm.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Udělejte dobrý skutek pro živočichy

Žijete-li ve městě, je výsadba živého plotu tím nejlepším, co můžete udělat pro ptactvo, kterému ke hnízdění chybí dostupnost lesa, remízků a sadů. Ještě užitečnější takový plot bude, když do něj zahrnete druhy, které opeřencům nabídnou potravu.

Koneckonců na plodech jeřábu (Sorbus), rakytníku (Hippophae rhamnoides), planých růží, bezu, trnky, hlohu (Crataegus monogyna), dřínu (Cornus mas) či muchovníku (Amelanchier lamarckii) si pochutnáte i vy, jelikož z nich můžete připravit lahodné marmelády a zdravé nápoje.

Včely zase potěší jejich květy bohaté na nektar. Ekologické volně rostoucí živé ploty působí přirozeně a nevyžadují mnoho péče. Stačí je přibližně každých pět let prosvětlit, aby zůstaly v dobré kondici a hojně kvetly.

Smaragdová linka ze smrků a borovic dokonale umocňuje pohádkovou atmosféru myslivecké hájenky.

Smaragdová linka ze smrků a borovic dokonale umocňuje pohádkovou atmosféru myslivecké hájenky.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Hrátky s tvary a barvami

Každý ví, jaká je to nádhera, když na jaře rozkvete zlatice (Forsythia). A co teprve, když se květy v zářivých barvách ověnčí celý živý plot! Tavolník van Houtteův (Spiraea x vanhouttei), pustoryl věncový (Philadelphus coronarius), meruzalka krvavá (Ribes sanguineum), šeříky (Syringa) či vajgélie (Weigela) patří k tomu nejhezčímu, co může jaro nabídnout.

Purpurová odrůda buku lesního Purpurea vytváří z plotu dominantní pohledový prvek, který dává vyniknout okolní zeleni.

Purpurová odrůda buku lesního Purpurea vytváří z plotu dominantní pohledový prvek, který dává vyniknout okolní zeleni.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

V létě se v kvetoucích stěnách prosazují růže, komule (Buddleia), hortenzie (Hydrangea) a ibišky (Hibiscus syriacus).

Ale ani nekvetoucí živý plot nemusí nudit, když mu zajímavě vytvarujete vrchol a založíte před ním záhon oblíbených trvalek.

Precizně tvarované zeravy jsou vizitkou a chloubou pečlivého majitele zahrady. Celý rok přitahují obdivné pohledy kolemjdoucích.

Precizně tvarované zeravy jsou vizitkou a chloubou pečlivého majitele zahrady. Celý rok přitahují obdivné pohledy kolemjdoucích.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

K barevným hrátkám svádějí dřeviny s pestrými listy, jako jsou panašované brsleny (Euonymus fortunei), svídy (Cornus), vínové odrůdy buku lesního Purpurea a tavoly kalinolisté (Physocarpus opulifolius) Diabolo nebo zlatolistý cypřišek (Chamaecyparis lawsoniana) Ivonne s rují vlasatou (Cotinus coggygria) Golden Spirit a černým bezem(Sambucus nigra) Aurea.