Hlavní obsah
Spojením dvou místností vznikl nový obývací pokoj. Foto: Archiv čtenářky (7x)

Spojením dvou místností vznikl střídmě, ale útulně zařízený obývací pokoj

S rekonstrukcí části svého domu se nám rozhodla pochlubit naše čtenářka Veronika. Její mladá rodina se dvěma malými dětmi bydlí na okraji Prahy v rodinném domě, starém přibližně sto let. Na kompletní rekonstrukci nebylo dost peněz, a tak se opravovalo a obnovovalo po částech, podle toho, na co právě finance stačily. Jako poslední přišla na řadu dětská herna se šatnou, z nichž se po spojení stal nový obývací pokoj. Právě jeho snímky nám čtenářka poslala.

Spojením dvou místností vznikl nový obývací pokoj. Foto: Archiv čtenářky (7x)
Spojením dvou místností vznikl střídmě, ale útulně zařízený obývací pokoj

V šatně byla kromě jiného umístěna také sušička, skříně. Jinak řečeno, místnost sloužila jako příležitostné odkladiště. To se majitelům nelíbilo a i proto se rozhodli nepotřebnou hernu s šatnou propojit a daný prostor začít využívat účelněji.

„Naším snem bylo vytvořit nový obývací pokoj, kde bychom se mohli scházet celá rodina, s přáteli apod. Oslovili jsme designérku Lucii Volfovou (Volfová design), která nám po vstupní konzultaci a našich požadavcích vytvořila Mood board. Přáli jsme si jednoduchý, čistý design s prvky skandinávského stylu,” napsala nám Veronika.

První nápady, v jakém stylu by mohl být pokoj zařízen zachytila designérka klientům na tzv. mood boardu.

Foto: Archiv čtenářky

Víte, co je mood board?
Mood board (v doslovném překladu „Náladová deska”) je koláž obrázků, barev, materiálů a třeba i úryvků textů, sloužící k vytvoření základní představy o celkovém vyznění, náladě budoucího projektu. Interiéroví designéři ji využívají právě jako vstupní pomůcku pro komunikaci s klientem, aby se dohodli na základním ladění jejich domácnosti.

Návrh půdorysu místnosti

Foto: Archiv čtenářky

Designérka Veronice a její rodině po schválení mood boardu připravila rozpočet, do něj zanesla i přesné názvy výrobků a jejich cen. Následovala práce na vlastním návrhu vzhledu budoucího obývacího pokoje, který Veronika obdržela v podobě vizualizace.

„Z celkového dojmu návrhu jsme byli s manželem nadšeni. Konečně jsme se mohli pustit do rekonstrukce. Designérka nám zajistila osvětlení, koberec, podlahu a krb na biolíh," vypočítává Veronika.

Vizualizace místnosti

Foto: Archiv čtenářky

Vlastní rekonstrukční práce si vzali pod patronát tatínkové obou mladých manželů. Zatímco jeden z nich si umí dobře poradit se zedničinou a sádrokartonem, druhý je elektrikářem.

Majitelé domu nejprve vybourali příčku mezi oběma místnostmi. Po jejich propojení vznikl pokoj s přibližnou plochou 26 m2. K likvidaci byly rovněž určeny podlahy, dveře a další prvky.

„Následovaly sádrokartonářské práce, bylo třeba snížit strop, zavést kabely ke svítidlům a zásuvkám, stěny jsme zateplovali vatou a celou místnost jsme obložili sádrokartonem. Také bylo potřeba instalovat rozvody pro nové radiátory. Podlahu bylo třeba vyrovnat a zabetonovat trubky k topení," popisuje čtenářka.

Finální tečkou pro nově zařízený obývací pokoj byly velké kovové nástěnné hodiny.

Foto: Archiv čtenářky

Jakmile měli majitelé domu všechny uvedené práce hotové, mohli přikročit k další fázi. Nový pokoj vymalovali, položili v něm plovoucí podlahu, rozmístili svítidla, instalovali zásuvky a vypínače, rozvěsili poličky a nastěhovali nábytek.

V pokoji není jednobarevná výmalba, na stěnách, stejně jako v dalších částech pokoje se doplňuje bílá se šedou.

Foto: Archiv čtenářky

Na závěr do pokoje nastěhovali sedačku, která již dříve stála v jiné místnosti, a oživili ji polštáři. Dokoupili skříňky, stolky a křeslo „ušák” s taburetem a PC stolek se židlemi. Vše doplnili kovovými nástěnnými hodinami.

„Celá rekonstrukce nám zabrala zhruba tři týdny. Vše jsme si zvládli udělat svépomocí,” uzavřela svůj dopis Veronika.

Původní podoba jedné z místností.

Foto: Archiv čtenářky

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků