Hlavní obsah
Rozkládací pohovka Innovation poslouží jako příležitostné lůžko návštěvám. Na míru je zhotovený i pracovní stůl a víc než pět metrů dlouhá komoda ve shodném designu na protější straně místnosti. Foto: www.modernibyt.cz

První vlastní byt našla ve starém činžáku

Svůj první vlastní byt si Patricie koupila v pražských Holešovicích. Cíleně hledala v této lokalitě. Dosud zde žila a velmi jí přirostla k srdci. Zhruba sedmdesát metrů čtverečních objevila ve starém činžovním domě.

Rozkládací pohovka Innovation poslouží jako příležitostné lůžko návštěvám. Na míru je zhotovený i pracovní stůl a víc než pět metrů dlouhá komoda ve shodném designu na protější straně místnosti. Foto: www.modernibyt.cz
První vlastní byt našla ve starém činžáku

Vytvořit tento svěží interiér vás jistě stálo nemalé úsilí. 

Zpočátku jsem přecenila svoje síly. Pustila jsem se do úprav zanedbaného bytu na vlastní pěst. Postupně se však ukázalo, že jeho uvedení do funkčního stavu vyžaduje víc péče a profesionality, než jsem původně předpokládala. Proto jsem se obrátila na architektonické studio SMLXL, Hanu Štěpkovou a Kláru Valovou.

Při brouzdání na internetu mě zaujala jejich práce. S nimi rekonstrukce nabrala správný směr a získala jasný koncept. Po pečlivém upřesnění mých představ a zvážení všech okolností začaly architektky znovu a pěkně od začátku. Došlo na kompletní výměnu elektro i vodoinstalací a nový kotel.

Bílomodrou kombinaci umocňují i bílé spotřebiče – vestavná trouba, varná deska, také digestoř, dřez a dřezová baterie. Zdobným prvkem kuchyně je část ostrůvku obložená velkoformátovou keramickou dlažbou (60 x 60 cm s pěti vzory) užitou i na podlaze.

Foto: www.modernibyt.cz

Chtěla jsem příjemný a pohodlný byt pro sebe a hodně úložného prostoru. Obývací pokoj jsem si představovala jako společenský prostor, ale oddělený od kuchyně.

Měnilo se dispoziční uspořádání bytu?

Vzhledem k umístění stoupaček vody a odpadu byt nenabízel zásadní změnu. Kuchyň rozšířeným průchodem volně navazuje na obývací pokoj, ale v podstatě je spíš součástí chodby, kterou se podařilo zvětšit a nevšedním způsobem ji proměnit v obytnou místnost.

Nyní zde mám příjemný relaxační kout s pohovkou umístěnou přímo proti malému balkónku s výhledem do vnitrobloku.

Na míru danému prostoru je zhotovena i kuchyňská sestava nábytku z bíle lakované MDF desky. Pouze ostrůvek je z corianu.

Foto: www.modernibyt.cz

Denní světlo sem přichází také z obývacího pokoje. Jinak vše zůstalo na původním místě. Nepotřebovala jsem nijak velkou kuchyň, protože moc nevařím. Na požadavek úložných prostor architektky reagovaly menší stavební úpravou ložnice, kde vytvořily polootevřenou šatnu.

Líbí se mi jemné ladění studených barev, které ale působí velmi hřejivým dojmem. Až dojemnou křehkost vzbuzuje dlažba s pěkně namíchaným geometrickým vzorem.

Z výsledku jsem opravdu nadšená. Autorky projektu projevily citlivý přístup k rondokubistické budově a neuvěřitelnou kreativitu. V chodbě hravě navázaly na původní dlažbu. Starý šedivý nátěr dveří je inspiroval a rozehrál použitou paletu barev obohacenou tóny modrých odstínů.

Lůžko s úložným prostorem je zhotovené na zakázku a čalouněné shodnou modrou textilií jako pohovka umístěná v chodbě. Doplňují ho dva kruhové stolky s bílými deskami a lampy v retro stylu.

Foto: www.modernibyt.cz

Objevují se v detailech po celém interiéru a příjemně kontrastují s bílou barvou. Vše pocitově zahřívá světlé dřevo. Zvolená kombinace je velmi zdařilá, interiér krásně prosvětlila.

Foto: www.modernibyt.cz

Podařilo se v bytě zachovat původní parkety?

V ložnici ne. Tam byly na podlaze jen dřevovláknité OSB desky překryté linem. V obývacím pokoji ano. Prvek světlého dřeva tu posilují mé oblíbené židle One české značky Ton. Slouží u jídelního i pracovního stolu.

Stává se, že občas pracuji doma, proto je jeden kout obývacího pokoje věnovaný pracovnímu stolu. Zajímavě zde architektky vyřešily úložný prostor, který je stejně jako pracovní stůl zavěšený na zdi a kopíruje celou víc než pět metrů dlouhou stěnu.

Koupelna připomíná útulný pokojíček. Její podlahu kryje masivní tropická voděodolná dřevina. I v nepříliš velké místnosti kraluje volně stojící akrylátová vana v retro designu.

Foto: www.modernibyt.cz

V celém interiéru mě moc baví ten všudypřítomný rytmus geometrických obrazců. Kulatý jídelní stůl, drobné kulaté stolky rozeseté po celém bytě, kulatý koberec či umyvadlo se zrcadlem a další prvky. Výrazný modrý akcent v obývacím pokoji tvoří vlněný koberec s příměsí hedvábí, který byl vyroben na zakázku až v Indii.

Naprosto originálně vyznívá tapeta s jemným geometrickým dekorem, která pokrývá nejen zdi, ale i část stropu. Nejenže zajímavě zdobí, ale i funkčně vymezuje jídelnu.

Postupně bych ještě chtěla některé zdi doplnit obrazy, ale nespěchám na ně. Myslím, že by to mělo přirozeně vyplynout z všedního běhu života.

Vyplnilo se vaše přání a máte dostatek úložných prostorů?

Zatím mi stačí. Mám velkou skříň v obytné chodbě, dost místa v šatně a je tu i technická místnost. Další úložné prostory je možné podle potřeby vytvořit ještě v ložnici. Jsem maximálně spokojená, protože se mi vyplnilo i další přání. Ráda sleduji dobré filmy, proto mám v obývacím pokoji projektor a plátno.

Konceptu geometrických linií dostálo i kulaté umyvadlo a zrcadlo Strap Mirror. Bílé keramické obkládačky zdobí jednu stěnu. Další je opatřena úložnými prostory na míru z šedého lamina. Ve shodném odstínu, z odolného laminátu, je deska pod umyvadlem.

Foto: www.modernibyt.cz

Slovo architekta

„Finální návrh interiéru je výsledkem našich myšlenek a mnoha konzultací s klientem, takže se v něm vždy odráží člověk, který zde žije,“ popsaly autorky návrhu z architektonického studia specializujícího se na interiéry.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků