Hlavní obsah
Boxspring Samba nabízí komfortní spaní. Provedení ekokůže s perleťovým nádechem, spodní pružinové matrace, plně nahrazují funkci lamelového roštu, volně ložené, dělené matrace IVANA PLUS s jádrem ze speciální pěny, cena postele 160 x 200 cm od 16 720 Kč. Foto: Blanář nábytek (3x)

Kvalitní spánek je důležitý, špatná postel se starou matrací nám ho nezaručí

V posteli strávíme jednu třetinu dne, proto ji vybírejme pečlivě. Dobrý spánek značně ovlivňuje naši náladu i zdraví. Podle odborných studií se prý během spánku regeneruje až 90 % psychických a fyzických sil. V opačném případě za problémy může špatná postel se starou matrací. Tělu totiž nestačí čalouněný otoman s péry nebo molitanový gauč.

Boxspring Samba nabízí komfortní spaní. Provedení ekokůže s perleťovým nádechem, spodní pružinové matrace, plně nahrazují funkci lamelového roštu, volně ložené, dělené matrace IVANA PLUS s jádrem ze speciální pěny, cena postele 160 x 200 cm od 16 720 Kč. Foto: Blanář nábytek (3x)
Kvalitní spánek je důležitý, špatná postel se starou matrací nám ho nezaručí

Aby si tělo mohlo přes noc odpočinout, a my jsme ráno vstávali čiperní, je nutné investovat do kvalitní postele, matrace a roštu.

Hlídáme rozměry

Samotná postel kvalitu spánku neovlivní tak jako rošt, matrace, ale i polštáře a přikrývky na přírodní bázi. Zdravotní problémy si můžeme způsobit i nesprávným výběrem postele, třeba když bude příliš krátká či úzká.

William-Boxspring (180 x 200 cm) nabízí moderní styl a kompletní lůžko se dvěma matracemi uloženými na sebe. Spodní je ortopedický podklad horní matrace. Ta je vyrobena z taštičkového jádra a gelové desky. Cena postele od 24 950 Kč s vrchním topperem.

Foto: Jena nábytek

Minimální délka postele se řídí naší výškou, k níž připočítáme nejméně 25 cm.

Šířka postele musí být alespoň 80 cm, ale 90 nebo 100 cm poskytne větší pohodlí.

Standardní rozměry jednolůžka jsou 90 x 200 cm, dvojlůžka 140 x 200, 160 x 200 či 180 x 200 cm.

Postel Luca, postelový rám ve venkovském stylu, romantický vintage design, komfortní výška ložné plochy, výsuvné úložné prostory, včetně dvou nočních stolků, cena 11 389 Kč.

Foto: Sconto

Výška postele musí být alespoň 30 cm nad podlahou (hygienické minimum je 25 cm), nejen kvůli pohodlnému vstávání, ale také s ohledem na prach a proudění vzduchu pod postelí. Ideální výška je 40 až 50 cm, pro starší a méně pohyblivé osoby až 60 cm.

Čelo postele

Moderní postele mívají na rozdíl od válend jedno až dvě čela. Čelo u hlavy nás chrání před průvanem a díky čelu nám nespadne polštář, naopak můžeme si o ně polštář opřít. V nohách postele se čelo nevyskytuje tak často, není tak důležité.

Tajemství kontinentální postele Ursa se skrývá v její propracované konstrukci. Do rámu jsou místo roštu umístěny boxy se speciálními pohyblivými pružinami, které jsou poddajné a přesné. Vše je vyrobeno z přírodních materiálů.

Foto: Johann Malle

Cena postele

Cena postele závisí na materiálu a provedení. Levnější masivní postele jsou z borovice či smrku, dražší jsou z tvrdého dřeva (bříza, dub a buk). Při nákupu dáváme pozor, jestli je cena bez matrace a roštu, nebo zda je postel kompletní. Většinou si matraci a rošt vybíráme zvlášť.

Postel Windsor zaručí pohodlný a ničím nerušený spánek. Vyrábí se z kvalitního a odolného materiálu garantujícího stabilitu, výsledný vzhled tvoří látka v jemném béžovém dekoru. Je elegantní se stylovým a moderním designem, cena od 11 700 Kč.

Foto: Jena nábytek

Matrace ovlivní spánek

Kvalita spánku závisí především na tom, jaké matrace zvolíme. Naše požadavky jsou individuální. Důležité je, aby matrace podepřela a udržela páteř při spánku v jejím přirozeném tvaru. Meziobratlové ploténky se tak mohou uvolnit a nedochází k jejich deformaci a následné bolesti zad.

Málokdo ví, že např. špatný stav páteře zapříčiněný nezdravým spánkem může být až z 60 % příčinou všech nemocí.

Kontinentální čalouněná postel Cindy s potahem výrazné červené tkaniny má dekorativní i praktické čelo v Chesterfield stylu, pérovou taštičkovou matraci s velkým množstvím pružin, které se přizpůsobí tělu. Úložný box na každé straně, cena 39 999 Kč

Foto: Sconto

Volit můžeme matrace pružinové, latexové, pěnové PUR, pěnové HR a matrace z tzv. líné (paměťové) pěny, gelové matrace, matrace ze studených pěn i matrace z bio pěn. Pokud si nejsme jisti, poradíme se s odborníky.

Volba vhodného roštu

Pro zdravé spaní je důležitý i správný rošt, jenž zaručí dobrou funkčnost matrace.
Postelové rošty se dělí na dvě základní skupiny: lamelové a segmentové.

Konstrukce kontinentální postele Potenza má dvě vrstvy matrací. Postel se standardně vyrábí v rozměrech 140/160/ 180 × 200 cm. Cena bez matrace a topperu se pohybuje od 6700 Kč, s matrací a topperem začíná na 10 550 Kč.

Foto: Blanář nábytek

Lamelové rošty se od sebe liší uložením lamel, jejich šířkou a počtem, vzdáleností mezi lamelami a možností nastavit tuhost.

Segmentové rošty jsou vyšší kategorií kvality s pružným podepíráním těla, které dokážou ideálně rozložit hmotnost těla.

Oba typy roštů jsou dostupné ve variantách nepolohovatelné, manuálně polohovatelné nebo polohovatelné pomocí motoru.

Dvoulůžko typu boxspring Arthur disponuje i úložným prostorem, který se snadno otevírá plynovými písty. Pro zvýšení komfortu lze dokoupit i topper. Lůžko lze vyrobit v prodloužených délkách na míru. Postel v rozměru 180 × 200 cm je k dostání od 15 899 Kč.

Foto: Blanář nábytek

Kontinentální neboli postele se systémem boxspring, jsou dnes v kurzu. I s matrací jsou vysoké 60 až 70 cm, někdy i více. Od běžných postelí se liší zpracováním. Nemají klasický spodní rošt, ale místo něj mají pružinovou matraci v postelovém rámu.

Tato boxspringová základna, jak se rámu říká, plně zastupuje obvyklý rošt a zachovává i jeho vlastnosti. Tento díl postele slouží jako ortopedický a ventilační podklad pro hlavní matraci, na kterou se pak ještě pokládá tenčí svrchní matrace, tzv. topper. Jeho úkolem je především změkčení matrace a vyrovnání nerovnoměrného tlaku matrace na tělo. Topper tedy zvyšuje pohodlí a kvalitu spánku.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Kombinace matrace a roštu

Na pružné rošty patří pružné matrace.

Matrace s pružinovou kostrou jsou vhodné na pevné desky nebo nepolohovatelné rošty s nepružným uložením lamel.

Matrace z pěnových materiálů se dobře přizpůsobují pružení a polohování roštu — jsou vhodné na vysoce pružné a polohovatelné rošty.

 

Prostý design a čisté linie 

Při hledání inspirace, v jakém stylu ložnici vybavit, se nabízí ten přírodní.

Nynější trendy zdůrazňují čisté linie, jednoduchý design, geometrické tvary a jemný vzhled, ať už jde o rám postele, noční stolky, nebo doplňky. Ideálním materiálem do ložnice je dřevo či dřevotřísková deska v dezénu dřeva s výraznou strukturou. Dokáže do místnosti vnést punc útulnosti a hřejivého tepla. Zároveň kombinuje rustikální a moderní styl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků