Hlavní obsah
Boční pohled naznačuje napojení přístavby na původní část domu a osvětlení střední části dispozice prostřednictvím nového proskleného světlíku. Foto: Tim Crocker

Dům v dělnické kolonii proměnil architekt v moderní domov

Součástí historického souboru dělnické kolonie, jež vznikla v průmyslové části jižního Londýna na přelomu 18. a 19. století, je i dům, jehož přestavba na moderní bydlení pro rodinu s dítětem získala řadu ocenění za to, že citlivě spojuje původní hodnoty industriální architektury s moderními prvky.

Boční pohled naznačuje napojení přístavby na původní část domu a osvětlení střední části dispozice prostřednictvím nového proskleného světlíku. Foto: Tim Crocker
Dům v dělnické kolonii proměnil architekt v moderní domov

Kolonii tvoří řada dvoupodlažních domků z režných cihel s valbovými střechami, tísnících se na úzkých parcelách.

Její tvář je poznamenána zubem času a kompilátem více či méně bizarních přístaveb a stavebních úprav všeho druhu, které jsou výsledkem rozmanité „lidové tvořivosti“.

Ostatně, nepřeberné množství podobných příkladů nejdeme i v našich starších městských čtvrtích.

Dům je součástí historického souboru dělnické kolonie.

Foto: Tim Crocker

Architekt Taro Tsuruta, který byl pověřen přestavbou domku, se snažil především ctít autentický ráz.

Při nezbytném odstranění všeho nehodnotného, zejména zahradního přístavku s pultovou střechou a komínem ve štítě, byly odkryty další stopy historie domu a rekonstrukce se stala malou objevnou výpravou.

Propojení nové a staré části domu zůstává otevřené, v jeho středu se nachází kuchyň s vestavěnou linkou z MDF desek. Nový světlík sem shora přivádí denní světlo.

Foto: Tim Crocker

„Koncept byl navržen tak, aby byly zachovány historické hodnoty a aby bylo zároveň možné rozpoznat současnost,“ uvádí architekt ve svém komentáři. Tento záměr jasně sděluje fasáda nové části domu, směřující do zahrady, se stopou starého režného zdiva včetně původní siluety pultové střechy a zazděného okna s cihelnou klenbou.

Moderní dvoupodlažní přístavba s plochou střechou a velkým prosklením pak představuje současný architektonický standard.

Harmonie starého s novým

Pět metrů široký domek prošel především změnou dispozice. Do přízemí se vstupuje z boku úzkou mezerou mezi domky v řadě.

Přes miniaturní zádveří se vchází rovnou do obývacího pokoje s krásným trojbokým arkýřem orientovaným do ulice. Tento architektonický prvek, typický pro anglické řadové městské domy, rozšiřuje obytnou plochu a přináší do interiéru více světla.

Do zahrady se vychází přes novou jídelnu, která je rovněž vybavena nábytkem vyrobeným na míru.

Foto: Tim Crocker

Kuchyň se přemístila doprostřed dispozice a je volně průchozí do nové části, kde se nachází prosklená jídelna s přímým výstupem na zahradu.

Z kuchyně vede vzhůru nový světlík, přivádějící denní světlo do středu více než 12 m dlouhé stavby. Odstraněním většiny dveří se sevřené přízemí uvolnilo a prosvětlilo. V patře se nacházejí manželská ložnice, dva dětské pokoje a WC.

Nově přistavěná část má dřevěný trámový strop, sendvičové obvodové stěny jsou obloženy běleným dřevem a režnými cihlami. Vybavení hlavní ložnice bylo vyrobeno na míru z překližky.

Foto: Tim Crocker

Původní zdivo architekti zkombinovali s moderním režným zdivem Wienerberger Sheerwater Silver Yellow, jehož jemný design si nekonkuruje s historickou strukturou.

Obvodové stěny jsou sendvičové, z plných nebo dutinových cihel, izolované zevnitř vloženou izolací z fenolické pěny. Vnitřní povrchy tvoří režné zdivo, dýhované desky nebo sádrokarton, ve staré části klasické bílé omítky.

Všechna nová okna jsou moderní, velkoformátová, pevně zasklená, s kovovými rámy a tepelněizolačními skly.

Foto: Tim Crocker

Architekti se snažili rekonstrukci zlevnit, proto dali přednost výrobkům z místního stavebního trhu, kombinovali původní a nové materiály a navrhli jednoduché vestavěné vybavení na míru z MDF desek a dýhované překližky.

Koupelna s mosaznými armaturami, měděnými trubkami, plechovou vanou, betonovou dlažbou a glazovaným obkladem podobným jako v londýnském metru získala autentický industriální ráz.

Foto: Tim Crocker

Poezii historické industriální architektury dotvářejí kromě režných cihel i přiznané lakované ocelové traverzy, měděné armatury, retro-obklady apod.

Na odhaleném původním zdivu jsou vidět značky, které tu zanechaly ruce řemeslníků, svou výpověď budou podávat i nové prvky – přirozeně stárnoucí použité materiály, jako je měď či dřevo. Dům bude mít mnoho co vyprávět dalším generacím….

Zdařilá rekonstrukce získala cenu Královského institutu britských architektů (Stephen Lawrence Prize 2016) a rovněž byla vybrána mezi nejlepší projekty soutěže Brick Award 2016.

Taro Tsuruta
Původem z Japonska, pracoval s největšími londýnskými architektonickými kancelářemi na velkých projektech. V r. 2006 založil vlastní ateliér Tsuruta Architects. Ve svých návrzích akcentuje výrazně individuální přístup ke klientům, důraz na technologie, světlo, vlastnosti materiálů, kontext a funkčnost v rámci každodenního života.

Jitka Pálková, více na www.stavbadomu.net

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků