V Praze už Andrea žije pět let, ale v podnájmech. Nyní se pustila do úprav vlastního hnízda a beze zbytku uspokojila svou vášeň v účelném přetváření malých prostorů, které pro ni představují velkou výzvu.

Starý nefunkční sušák na vlasy se proměnil v lampu. Podlaha interiéru je z gletovaného betonu, není drahá a využívá se v prádelnách. Povrch je poprášen cementem, pak vyleštěn, ošetřen disperzí a následně natřen polyuretanovým lakem.

Starý nefunkční sušák na vlasy se proměnil v lampu. Podlaha interiéru je z gletovaného betonu, není drahá a využívá se v prádelnách. Povrch je poprášen cementem, pak vyleštěn, ošetřen disperzí a následně natřen polyuretanovým lakem.

FOTO: www.modernibyt.cz

Obdivuje Japonce a jejich architekturu pro mimořádnou vynalézavost a inovativnost, která vyniká zejména v souvislosti s nedostatkem prostoru, s nímž se potýkají.

Ke skříním se Andree nepodařilo sehnat úchytky, které by se jí líbily, proto je nahradila žlutými provázky. Dokonce tam měla místo úchytek mašle!

Ke skříním se Andree nepodařilo sehnat úchytky, které by se jí líbily, proto je nahradila žlutými provázky. Dokonce tam měla místo úchytek mašle!

FOTO: www.modernibyt.cz

Prakticky a skladně

Původní nevyhovující byt, který měl jen umyvadlo se studenou vodou, by se dal spíš označit za špatný ateliér než místo k bydlení. Andrea ho zvětšila o terasu, která je nyní zasklená a využívaná po většinu roku.

Zbourala okenní parapet i nadpraží a prostřednictvím okna sahajícího od podlahy až ke stropu pustila dovnitř světlo.

Kuchyňský kout je prakticky vybaven dvěma dřezy a opatřen baterií s výsuvnou hadicí a sprškou. Pracovní plochu lze pohotově zvětšit posunutím dřevěné desky a překrytím jednoho z dřezů.

Kuchyňský kout je prakticky vybaven dvěma dřezy a opatřen baterií s výsuvnou hadicí a sprškou. Pracovní plochu lze pohotově zvětšit posunutím dřevěné desky a překrytím jednoho z dřezů.

FOTO: www.modernibyt.cz

Na stěnu kuchyňského koutu a vstupní chodby lze psát. Je natřená černou tabulovou barvou.

Na stěnu kuchyňského koutu a vstupní chodby lze psát. Je natřená černou tabulovou barvou.

FOTO: www.modernibyt.cz

Pod střechou vytvořila plnohodnotný byt, který má 30 m2 a je rozčleněn v logicky uspořádané a na sebe navazující celky – společenský prostor s kuchyňským koutem a intimní zónu, v níž nechybí šatna ani koupelna.

Využila místo pod vysokým stropem. V soukromé části je v něm umístěna velká posuvná postel a v části obývací vznikly pod stropem mimořádně velké úložné prostory.

V kuchyni za závěsem je umístěná pračka, odpadkový koš a jsou zde další úložné prostory. Chladnička našla místo přímo pod varnou deskou.

V kuchyni za závěsem je umístěna pračka, odpadkový koš a jsou zde další úložné prostory. Chladnička našla místo přímo pod varnou deskou.

FOTO: www.modernibyt.cz

Přístup dovnitř je zajištěn po žebříku z předsíně. Podle slov Andrey tam lze vystěhovat kompletně celý byt. Sama to vyzkoušela, když po dobu svého pobytu v zahraničí byt pronajala.

Efekt optického zvětšení prostoru podporuje i nástěnná dekorace nalepených siluet kolibříků, která pokračuje i za oknem na terase.

Efekt optického zvětšení prostoru podporuje i nástěnná dekorace nalepených siluet kolibříků, která pokračuje i za oknem na terase.

FOTO: www.modernibyt.cz

Retro se počítá

Malý byt bylo třeba nejen velmi rozumně dispozičně uspořádat, ale také s rozmyslem pořídit jeho vybavení.

Pracovní stůl lze s přidáním židlí snadno proměnit v jídelní, kde v případě potřeby mohou stolovat i čtyři osoby.

Do koupelny se vešel prostorný sprchový kout.

Do koupelny se vešel prostorný sprchový kout.

FOTO: www.modernibyt.cz

Pojízdný nerezový stolek je možné přemístit kamkoliv v bytě podle momentální potřeby nebo ho prakticky využít v kuchyni, když se vaří.

Andrea má ráda industriální design, miluje staré továrny, kde občas něco najde a použije. Vše pak kombinuje s něžnými a ženskými prvky.

Místnost opticky zvětšují zrcadla a osvětlují průmyslové lampy. Denní světlo sem přivádí nadsvětlík.

Místnost opticky zvětšují zrcadla a osvětlují průmyslové lampy. Denní světlo sem přivádí nadsvětlík.

FOTO: www.modernibyt.cz

Ráda se toulá po bazarech a pracuje se starými předměty, kterým vrací užitečnost novým způsobem využití. Je přesvědčená, že se dříve vyráběly věci mnohem kvalitnější. Dnes jich tolik nenachází.

Původní stav

Původní stav

FOTO: www.modernibyt.cz

Původní stav

Původní stav

FOTO: www.modernibyt.cz

Proč vyhazovat staré věci, když nadělají ještě mnoho parády, ale především účelně slouží a jsou i cenově dosažitelnější. Sama je technicky nadaná a velmi zručná. Ledacos si vyčistí, opraví a smontuje sama.

Původní stav

Původní stav

FOTO: www.modernibyt.cz

Ke všemu přistupuje především prakticky. Byt je ale hotový a to Andreu nudí, proto se rozhodla ho prodat. Potřebuje novou výzvu.

Andrea Ptáčková
Pracuje jako interiérová designérka v ČR, ale také v Limě, hlavním městě Peru. Ráda cestuje, zajímá se o design a módu a jezdí na kolečkových bruslích. Jako absolventka inženýrství a designu na technické univerzitě se ve své práci soustřeďuje na hledání nejen estetických, ale především funkčních řešení. Pohodlné bydlení pro ni není otázkou velikosti obytných prostor, ale jeho smysluplného uspořádání a využití.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz