Hlavní obsah
V USA a Nizozemsku se zvýšil počet sebevražd poté, co bylo vydané varování před antidepresivy. Foto: Ondřej Krynek, Novinky

Varování před antidepresivy zavinilo větší počet sebevražd

Ve Spojených státech výrazně přibylo sebevražd mezi dětmi a mladými lidmi. Vyplývá to ze zprávy amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Vzestup zaznamenaný v roce 2004 někteří vědci dávají do souvislosti s tehdy zveřejněným varováním před užíváním jistých antidepresiv.

V USA a Nizozemsku se zvýšil počet sebevražd poté, co bylo vydané varování před antidepresivy. Foto: Ondřej Krynek, Novinky
Varování před antidepresivy zavinilo větší počet sebevražd

V roce 2004 spáchalo sebevraždu 4599 dětí a mladých lidí ve věku deset až 24 let, tedy o osm procent víc než o rok předtím. Je to největší zaznamenaný vzestup za posledních 15 let. Vedení CDC hodlá vyšetřit, zda sebevražd přibylo proto, že někteří pacienti přestali brát antidepresiva poté, co vláda paradoxně vydala varování, že by mohly zvýšit riziko sebevraždy. 

Velmi nás to znepokojuje, řekla Ileana Ariasová z CDC. "Nevíme zatím, zda jde o krátkodobý vzestup, nebo o začátek trendu." 

Právě v roce 2004 americký Úřad pro potraviny a léky (FDA) vydal varování, že antidepresiva by u dětí a adolescentů mohla posílit myšlenky na sebevraždu. Mnoho psychiatrů tehdy varování kritizovalo s tím, že může řadu lidí odradit od účinné léčby.

Je pravda, že počet předpisů na antidepresiva u dětí poklesl a časově tento pokles odpovídá vzestupu sebevražd adolescentů, připustil doktor Tom Laughren z FDA. Znepokojuje nás to, ale je zapotřebí mít víc údajů za delší časový úsek, dodal.

Další zpráva, která dnes vyšla v odborné revue American Journal of Psychiatry, však dává varování před antidepresivy a sebevraždy u dětí ještě do jasnější souvislosti, i když v poněkud odlišné věkové kategorii. Robert Gibbons z university státu Illinois v Chicagu zjistil, že v USA i Nizozemsku poklesl po vydání varování počet předpisů na antidepresiva pro děti ve věku do 19 let o 22 procent. V Nizozemsku přitom mezi lety 2003 až 2005 přibylo sebevražd v této věkové kategorii o 49 procent, zatímco v USA mezi lety 2003 a 2004 o 14 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků