Hlavní obsah

V nemocnicích přibývá pacientek s anorexií

Každý rok je v Česku hospitalizováno v průměru 500 pacientek s anorexií a 200 s bulimií. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Nejčastěji jde o mladé dívky. Jejich celkový počet se v posledních letech nijak výrazně nemění, přibývá ale žen ve věku mezi 25 a 30 lety. Podle odborníků pět procent anorektiček na následky nemoci umírá.

V nemocnicích přibývá pacientek s anorexií

Anorexií nejčastěji trpí dívky ve věku od 15 do 19 let (asi 40 procent), přes 30 procent pacientek je mladších patnácti let. Desetinu tvoří ženy mezi 25 a 29 lety, v posledních letech vzrostl jejich počet takřka dvojnásobně. Zatímco anorexie postihuje převážně mladé dívky, mezi bulimičkami je více žen v produktivním věku.

Anorektičky většinou bývají perfekcionistky, které se snaží dotáhnout vše k dokonalosti, upozorňuje vedoucí Centra poruch příjmu potravy ve Všeobecné fakultní nemocnici Hana Papežová. "Bohužel i své hubnutí," dodala. Bulimie, která je spojena s návaly přejídání a následným užíváním projímadel či zvracením, častěji trápí impulzivní ženy a dívky, které mají problémy se sebekontrolou.

Podle Papežové řada z nich pochází z rodin, kde jsou na děti kladeny vysoké nároky. Hubnout je někdy nutí i jejich rodiče. Tyto poruchy se někdy předávají z generace na generaci. "Vídáme už i druhé či třetí generace anorektiček," popisovala svou dlouholetou zkušenost s léčbou této nemoci Papežová. Stejné požadavky, které mají na své tělo, mohou mít nezdravě hubnoucí ženy i na své potomky. "Matka může i týrat dítě hlady, nedat mu najíst, protože sama drží dietu," upozornila lékařka.

Kde končí zdravá dieta a začíná posedlost vlastním tělem

Úspěch léčby záleží na tom, kdy se dostane nemocná k odborníkovi. Dívky svou nemoc popírají, lžou, manipulují s jídlem, takže okolí si dlouho nevšimne, že něco není v pořádku. Podle odborníků je někdy obtížné odlišit zlom, kde končí zdravá dieta a začíná již životu nebezpečná posedlost vlastním tělem.

"Ze začátku mi všichni říkali jak krásně hubnu," popisuje začátek své nemoci jedna z postižených na www.pppinfo.cz. Dívka nakonec zhubla ze 79 kilogramů na polovinu. "Před dvěma měsíci jsem přestala mít menstruaci. Chodím pomalu, jsem utahaná, bolí mě celé tělo, mnohokrát jsem už omdlela," svěřila se na internetu.

Na této stránce, na jejímž chodu se podílí Centrum pro poruchy příjmu potravy, čtenáři neleznou vedle příběhů nemocných i odborné články či informace o různých srazech a akcích.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků