Hlavní obsah
René Kujan se Zdeňkem Kirchem, který se s běžcem vydal pokořit Klínovec. Foto: Cesta na vrchol

Ultramaratonec běží pro vozíčkáře, bojuje za jejich začlenění do společnosti

René Kujan, milovník běhání, v roce 2007 po těžké nehodě poznal, jaké to je, když se člověk ocitne na vozíčku (v jeho případě jen na chvíli). Po autonehodě mu lékaři sdělili, že je s běháním konec. On to ale nevzdal. Tři čtvrtě roku nato uběhl první půlmaraton.

René Kujan se Zdeňkem Kirchem, který se s běžcem vydal pokořit Klínovec. Foto: Cesta na vrchol
Ultramaratonec běží pro vozíčkáře, bojuje za jejich začlenění do společnosti

René Kujan si při vážné nehodě rozdrtil hrudní kost, žebra a skončil dočasně na invalidním vozíku. Zná tak a chápe pocity těch, kteří z něj už nikdy nevstali. Rozhodl se bojovat za jejich práva. A jak jinak než během, který Reného provázel před nehodou i po ní.

René Kujan (41)
Redaktor magazínu Běhání.Sport.cz, překladatel, umělecký truhlář. Pátým rokem spolupracuje s několika vozíčkářskými organizacemi v Čechách a na Islandu. Běhá hlavně pro radost. Drží tři světová prvenství - oběhnutí Islandu, přeběhnutí téhož ostrova z nejsevernějšího na nejjižnější bod a z nejvýchodnějšího na nejzápadnější. Patří mezi PIM Kings Gold (běžci, kteří úspěšně zdolali alespoň 15x Run Czech Maraton Praha).

Vyloučení ze společnosti

Ačkoliv mu lékaři řekli, že bude rád, když po nehodě začne chodit, nevzdal to. A bojoval dál. A v současné chvíli bojuje za téměř 8000 vozíčkářů s poraněním míchy z České republiky, z nichž polovina je dlouhodobě bez práce.

Tím pádem jsou i vyloučeni ze společnosti. Kontaktu s veřejností se jim totiž dostává pramálo. To potvrzuje i ředitelka provozovatele Hvězdného bazaru České asociace paraplegiků - CZEPA Alena Jančíková a říká, že vozíčkáři jako jednu z největších bariér vnímají právě tu komunikační.

Cesta na vrchol
René Kujan vyběhl 5. června od Plešného jezera na Šumavě, za 22 dní má doběhnout do cíle, na Lysou horu v Beskydech. Pokud cestu dokončí, bude zapsán do České knihy rekordů. Ultramaratonec všechny zve, aby se k jeho cestě, nebo alespoň na pár symbolických kilometrů, přidali. Mohou si popovídat, anebo třeba společně uběhnout i pár kilometrů.

I proto vznikl projekt s názvem Cesta na vrchol. René Kujan a redaktor rubriky Běhání na sport.cz se rozhodl, že pokoří unikátní rekord a ještě podpoří dobrou věc.

Během června pokoří sedm nejvyšších vrcholů sedmi tuzemských nejvyšších pohoří, zároveň každý z 22 dní na cestě uběhne vzdálenost maratonu (42,195 km). Celkem téměř 1000 km.

Redaktor se dokázal z nehody plně zotavit a vrátit se do aktivního života. Za práva vozíčkářů bojuje během a doufá v podporu veřejnosti.

Foto: ČSOB

Všichni mohou pomoci

Cílem projektu je zajistit roční provoz Hvězdného bazaru, přičemž partner akce (ČSOB) přislíbil, že vybranou finanční podporu od společnosti zdvojnásobí.

Možnost finančního daru má i široká veřejnost, a to například prostřednictvím koupě dárkových předmětů a dobrot v rámci roadshow, které už proběhly na Šumavě, Klínovci a Sněžce. Běžecké lahve, šátky a napečené dobroty si mohou lidé zakoupit a přispět tak na dobrou věc i na poslední zastávce Reného.

Jeho pouť končí tuto neděli, 26. 6. 2016, na Lysé hoře v Beskydech. Ostatní, kteří se rozhodnou pomoci vozíčkářům překonat bariéry, získat stabilní zaměstnání a „postavit se na vlastní nohy“, mohou přispívat i online na http://www.darujspravne.cz/cesty-na-vrchol-909, kde jsou také detaily sbírkového projektu.

„To nejdůležitější pro úspěch projektu je finanční podpora veřejnosti,“ uzavírá René Kujan.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků