Hlavní obsah

Za nebezpečné zahrávání s vlastním zdravím i životem označuje německý dermatolog Rüdiger Greinert časté návštěvy solárií, jež se takříkajíc staly módním hitem především mezi mladistvými obou pohlaví.

Solárium ohrožuje zdraví mladých

Ve snaze získat bronzovou pleť totiž zcela opomíjejí rizika, jimž se vystavují. Hlavně nebezpečí onemocnění rakovinou kůže, jež může vyústit až do smrtelné, tzv. černé podoby. Na zvyšující se počty výskytu této choroby především u pacientů nízkého věku vědec upozorňuje ve studii, s níž čtenáře seznamuje vydání časopisu Healthy Living.

K původním 120 000 novým případům ročně přibývá dalších 20 000. Nebezpečí přitom číhá především na nezletilce, jejichž pokožka je nedozrálá a průběžně se vyvíjí. "Čím dříve se člověk začne vystavovat ultrafialovému záření, tím delší je časové období, po něž může onemocnět," zdůraznil kožní lékař.

Každý páty student jde z nudy do solária

Jeho obavy jsou více než na místě. Jak prokázala anketa, již uspořádal institut pro výzkum mládeže, umělému opalování se z nedostatku jiné vhodné zábavy věnuje každý pátý mladistvý. Mezi studenty gymnázií je to dokonce každý čtvrtý.

Apely na hříšníky i jejich rodiče jsou zatím nedostatečné. Proto se Rüdiger Greinert obrací na majitele solárií, aby nejohroženější skupině zakázali nebo alespoň znesnadnili přístup do těchto zařízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků