Hlavní obsah
start odrážedel Foto: Jana Oudová

Polovina dospívajících již zkusila drogu

Polovina dospívajících osob ve věku od 15 do 19 let má alespoň jednu zkušenost s nelegální drogou. Opakovaně ji užilo 180 tisíc jedinců, tedy necelá čtvrtina z mladých lidí uvedené kategorie. V pondělí to řekla doktorka Petra Jacobsová-Exnerová z Academie Medica Pragensis.

start odrážedel Foto: Jana Oudová
Polovina dospívajících již zkusila drogu

"S jinou drogou než s marihuanou má jednorázovou zkušenost 86 000 lidí, opakovaně pak 33 tisíc," uvedla Jacobsová-Exnerová.

Podle ní je pozitivním trendem zastavení poklesu věku první zkušenosti s nelegálními drogami. "Mezi roky 1999 a 2003 se nezvýšil podíl těch, kteří drogu zkusili od svých 13 let."

Čísla jsou z unikátní mezinárodní studie, která se pod záštitou Rady Evropy uskutečnila opakovaně třikrát po sobě v letech 1995 až 2003 ve třiceti zemích Evropy včetně ČR. Průzkum se přitom zaměřil na kouření, pití alkoholu a užívání nelegálních drog.

V ČR bylo v rámci mezinárodního projektu dotázáno 3172 osob a v národní studii pak více než 15 000 dospívajících z různých typů středních škol a učilišť. V porovnání let 1999 a 2003 došlo k poklesu užívání heroinu a pervitinu, ale naopak k nárůstu zkušeností s marihuanou a extází. 

Kouření mírně pokleslo

Podle uvedené studie denně kouří 27 procent dospívajících a z nich je téměř 8 procent silných kuřáků, kteří denně vykouří více než jedenáct cigaret. Podíl silných kuřáků však v uplynulých čtyřech letech poklesl.

"V konzumaci alkoholu se situace od roku 1999 významně nezměnila, což je vzhledem k vysoké spotřebě alkoholu v ČR varující údaj," uvedla Jacobsová-Exnerová.

Chlapci pijí alkohol alespoň šestkrát do měsíce a v nadměrných dávkách pak třikrát za měsíc. Opilost více než třikrát v posledním měsíci udalo téměř 14 procent dotázaných.

Přehodnocení preventivních a léčebných programy

V České republice je hodně preventivních a léčebných programů zaměřených na drogovou závislost, ale ne všechny mají úspěch u mladých. Proto budou přehodnoceny a rozvíjeny jen takové, které dokáží mladou generaci odvést od závislosti na drogách, kouření a alkoholu.

"Potřebujeme studie, které zjistí, jak a které preventivní programy fungují a jak dosáhnout toho, aby léčba byla úspěšná co nejdříve a za nejnižší cenu. Proto se programy budou přehodnocovat," sdělil náměstek ministryně zdravotnictví Milan Špaček.

Výzkum totiž ukázal, že některé programy mají dokonce opačný efekt. Protože jsou špatně postaveny, spíše vedou mladé lidi ke drogám než k odvykání jejich užívání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků