Hlavní obsah

Podle psychologa kouření není závislost, ale lidská hloupost

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

PRAHA

Jako první láska působí prý na kuřáka první cigareta. Zatímco citové vzplanutí mnohdy dlouho nevydrží, vztah k nikotinu bývá často trvalý. Podle ukrajinského psychologa Rostislava Prokopjuka je ale jednoduché přestat s kouřením. Stačí prý chtít a nekouřit.

Foto: Profimedia.cz

Llidé se mnohdy chtějí přestat trápit, ale nejsou ochotni pro to něco udělat.

Článek

Nekouřit je snadné. Kouření není závislost. Je to lidská hloupost. Té se člověk může zbavit jednoduše. Stačí se jen nevymlouvat na to, že to nejde, " řekl Prokopjuk, jemuž prý čeští pacienti přezdívají "šaman z Východu". Společenský tlak, módní vlny, ba ani silná vůle podle něj nejsou dostatečná motivace. Důležité je prý věřit si a přestat. Nejlépe ihned.

"Přestat kouřit neznamená změnit životní styl. Znamená to přestat myslet na cigaretu," míní specialista. Prošel školou moskevské psychotroničky Džuny, která svého času léčila chřadnoucího kremelského vůdce Leonida Brežněva. Na svou schopnost "ovlivňovat lidi" přišel prý náhodou. Českým pacientům dává na svou práci roční záruku. Asi deset procent klientů se k němu vrací.

Mim Boris Hybner byl prý léta "kouřící nekuřák". Chtěl sice přestat, ale cigaretu bral jako "berličku". "Umělci jsou těkaví lidé. Potřebují produkovat nápady. Často jsou duševně obnažení a cigaretou si sebevražedně pomáhají," potvrdil. Zlozvyku se údajně zbavil při náhodném setkání s psychologem. "Vzal mi cigaretu, kterou jsem žmoulal v ruce. Podíval se na mě a podal mi ji v natažené dlani. Když jsem si zapálil, típl jsem ji. Zjistil jsem, že už nepotřebuji kouřit. Byla to moje poslední cigareta," řekl.

Psycholog Jiří Šípek z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ovšem tvrdí, že pouhé "chtění" nestačí. "Běžní lidé nejsou schopni mít dostatečné přesvědčení. Míra vnitřní rozhodnosti, která je k tomu potřeba, je enormní. Běžně to nezažíváme. Pokud ano, pak jen v extrémních situacích, v době ohrožení. Pak jsme schopni v sobě energii v podobě chtění navodit. Jinak je to jen prázdné tvrzení," řekl.

Odborník pracuje s lidským podvědomím a snaží se jim tabák znechutit

Své pacienty Prokopjuk prý vrací do doby minulé. "Působím přesvědčením. Není to hypnóza, jen práce s lidským podvědomím. Říkám tomu zpáteční realita. Vracím lidi do období, kdy nikdy nekouřili," uvedl. Pacientům se pak snaží tabák znechutit, když tvrdí, že je to "hnůj, hnus, že chutná jako seno". Mnozí mu uvěří, další však odolávají.

Podle Šípka je takzvaná regresní terapie, při níž si člověk oživuje zapomenutá traumata, jedna z možností, jak působit na kuřáka. K tomu, aby člověk přestal s jakýmkoli návykem, je však prý potřeba v sobě najít velký důvod proč a cítit to "v každé buňce těla", uvedl.

Michaelovi Kocábovi tato metoda fungovala jen několik dnů

Přestat kouřit se pod vlivem ukrajinského psychologa pokusil i zpěvák a bývalý politik Michael Kocáb. "Je to vymítač kouření. Tři dny jsem díky jeho seanci o cigaretě nevěděl. Pak ale přišel jiný ďábel," říká o svých pokusech. Sám je prý "v nitru" nekuřák. "Byl bych schopen bojovat a přijímat tvrdé zákony proti kuřákům. Považuji to za úplný nesmysl. Ničí mi to energii, zdraví i hlas. Sám se toho ale zbavit nedokážu," potvrdil.

Podle Šípka se lidé mnohdy chtějí přestat trápit, ale nejsou ochotni pro to něco udělat. "Když zjistí, že je to nepříjemné, že to 'bolí', že musí překonat staré zvyky a otevírat traumata, pak se jim ani moc nechce," uvedl. Když ale člověk ví, že chce, může si "najmout" někoho, kdo mu pomůže, aby neztrácel čas a šel nejkratší cestou, uvedl.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám