Hlavní obsah

Očkování proti chřipce je nejúčinnější prevence

Lidé v České republice by se měli podle hlavního hygienika Michaela Víta nechat očkovat proti chřipce v daleko větší míře než doposud. Vakcína je podle něj zdaleka nejúčinnější prevencí. Očkovat se lze nechat už nyní, optimální doba je říjen až listopad, uvedl. Dodal, že k dispozici bude 1,3 miliónu dávek, což je víc než loni.

Očkování proti chřipce je nejúčinnější prevence

Při minulé chřipkové epidemii trvající pět týdnů onemocnělo akutní infekcí dýchacích cest více než milion lidí. Každoročně podle Víta až 2000 lidí podlehne komplikacím, které u nich vyvolala právě chřipka.

Lidem starším 65 let a nejrizikovějším pacientům přispívají na vakcínu zdravotní pojišťovny, klientům domovů důchodců a ústavů sociální péče ji hradí stát. Na určitý typ vakcíny může být doplatek mezi 30 až 60 korunami, řekl Vít. Pojišťovny hradí očkování například těm, kteří se léčí s onemocněním srdce a cév, dýchacích cest nebo mají cukrovku a musí brát inzulin.

Podle Víta se ale očkování, které stojí 130 korun, vyplatí i jinak zdravým lidem. Účinnost vakcín je vysoká - 70 až 90 procent, řekl. Dodal, že průměrný Čech ročně utratí 7000 korun za různé potravinové doplňky. Míní, že lidé by neměli šetřit zrovna na vakcíně proti chřipce, jejíž účinnost je jasně zdokumentovaná. 

Nové vakcíny jsou ve vývoji

Vakcín proti chřipce existuje několik druhů a další jsou ve fázi vývoje. Chřipkový virus je velmi proměnlivý a vakcína se musí každý rok upravovat. Vakcína ochrání pouze proti chřipce, na angínu, rýmu a různá respirační onemocnění platí pravidlo zdravé životosprávy, přísun nejlépe přírodních vitaminů, pohyb a vhodné oblečení do každého počasí. 

Světovou explozi chřipky může podle vědců vyvolat nový nebezpečnější typ viru, proti kterému nemá lidský organismus vytvořeny protilátky. Vědci považují příchod pandemie za velmi pravděpodobný. Je ale otázkou, kdy virus zmutuje a jakou bude mít podobu. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků