Hlavní obsah

Objev českých vědců ulehčí diabetikům život

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Čeští vědci objevili způsob, jak u lidí po transplantaci ostrůvků ve slinivce břišní odhalit, že hrozí jejich poškození. To lékařům umožní včas zahájit léčbu, která funkci ostrůvků obnoví. V Langerhansových ostrůvcích se tvoří inzulín. Když diabetik dostane místo svých nefunkčních nové, nemusí už brát inzulín injekčně.

Článek

"Je to velký úspěch našeho týmu, objev obhájili minulý týden na světovém setkání odborníků na diabetologii a zobrazovací metody ve Washingtonu," řekl ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Štefan Vítko.

Metodu vyvinuli a na zvířatech odzkoušeli přednosta kliniky diabetologie IKEM František Saudek s Janem Křížem z kliniky. Od nich ji převzali odborníci z ženevské univerzity ve Švýcarsku a zobrazili ostrůvky i u člověka. "Do těla se vpraví kontrastní látka s obsahem železa, která se zobrazí na magnetické rezonanci," popsal Vítko.

"Je to poprvé na světě, co se to podařilo. Snažili se o to lékaři na Harvardu, museli ale uznat, že jsme byli první," dodal. Podle Vítka budou mít z objevu prospěch i čeští pacienti - metoda se bude v IKEM běžně provádět.

"O spolupráci a použití naší metody projevují vážný zájem přední světová pracoviště," dodal Saudek. Vítá, že se jeho týmu dostalo za několikaletou práci ocenění, ale ještě mnohem více to, že metoda dává naději na zlepšení výsledků ostrůvkových transplantací.

Transplantace pomůže u cukrovky prvního typu

Ostrůvky se do těla dostanou infúzí, jako když se dává krev, samy si najdou cestu do slinivky. Transplantace přináší řešení diabetikům, u nichž se inzulín netvoří. Není pro ty, jimž se tvoří, ale tělo ho neumí využít. Pacient s novými ostrůvky je vlastně vyléčený, musí jen brát léky na potlačení imunity, protože má v těle cizí tkáň.

Vývoj metody umožnila spolupráce diabetologů a specialistů na magnetickou rezonanci IKEM a Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Výbor České diabetologické společnosti udělil Křížovi cenu za publikaci článku o metodě v americkém odborném časopise Transplantation.

V Česku je přes 700 000 diabetiků. Cukrovka prvního typu, kdy se v těle netvoří inzulín, postihuje zejména mladé lidi a děti. Nemocí trpí zhruba pět procent diabetiků.

Reklama

Související články

Diabetici potřebují individuální jídelní plán

Každý člověk s diabetem by měl mít svůj vlastní individuální jídelní plán s ohledem na výměnnou jednotku. Usnadní to plánování jídla a napomůže stabilizovat...

Výkyvy glykémie souvisí se sezónou

Taky si někdy říkáte, že byste chtěli mít tolik energie jako vaše děti? Jak na tom jsou však děti, které s "dodávkou energie" mají problém? Mohou si bez obav...

Diabetici už mohou cestovat snadněji

Skoro každý rád cestuje, někdo na chatu, někdo k moři, jiný do Afriky nebo do exotických zemí. Každé cestování, zejména do zahraničí, s sebou přináší různé...

Výběr článků

Načítám