Hlavní obsah

Nejvíce infikovaných klíšťat je na jihu Čech

Klíšťata infikovaná virem klíšťové encefalitidy se vyskytují téměř v celé České republice, ale jejich počty jsou velmi rozdílné. Zatímco v Jihočeském kraji onemocnělo loni klíšťovou encefalitidou 170 lidí, v Karlovarském si tuto diagnózu vyslechlo jen sedm pacientů. Encefalitidě se lze bránit očkováním, nejlépe v chladných měsících roku.

Nejvíce infikovaných klíšťat je na jihu Čech

Nejvíce nebezpečných klíšťat je kolem Českého Krumlova, Českých Budějovic, Strakonic, Prachatic, Jindřichova Hradce, Tábora, Písku a Klatov. Jedinými oblastmi České republiky, ze kterých nebylo hlášeno žádné onemocnění klíšťovou encefalitidou, byly Turnovsko, Tachovsko a Sokolovsko.

V loňském roce onemocnělo 642 lidí, tři z nich zemřeli. Počet infikovaných se zvýšil v porovnání s rokem 2004 o pětinu.

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku a mozkových blan patří mezi zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. První příznaky onemocnění se projevují obvykle po uplynutí 7 až 14 dnů od přisátí infikovaného klíštěte a to s různou intenzitou pro každého jedince.

Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje s lehkým průběhem, kdy jsou příznaky podobné virovému onemocnění dýchacích cest. Ovšem existují klinicky závažné formy onemocnění s dvoufázovým průběhem a různě těžkým postižením centrálního nervového systému.

Při dvojfázovém onemocnění se v první fázi objevují netypické chřipkovité příznaky (horečka, únava, bolesti hlavy, zvracení, nechutenství), pak následuje 4-10 denní období, kdy se nemocný cítí zcela zdráv. Pro druhou fázi jsou typické vysoké horečky a příznaky postižení centrálního nervového systému různé závažnosti (např. silné bolesti hlavy, vysoké horečky, ztuhnutí šíje, dezorientace, světloplachost, poruchy spánku, deprese, někdy až bezvědomí, ochrnutí ruky či selhání důležitých center v prodloužené míše). Klíšťová encefalitida bohužel může skončit i smrtí, proto je tolik důležitá prevence.

Nejúčinnější prevencí je očkování

Odborníci doporučují očkování ještě před létem, aby tělo mělo dostatek času na vytvoření protilátek. Nicméně všeobecně platí, že očkovat je možné kdykoliv během roku. Pokud ale necháte očkování na poslední chvíli, mějte na paměti, že člověk je chráněn až za 14 dnů po aplikaci druhé dávky vakcíny a tak je tomu třeba přizpůsobit i schéma očkování.

Základní očkovací schéma počítá s vakcinací ve třech dávkách. Po první dávce se aplikuje cca za 1-3 měsíce druhá dávka. Za 14 dní po aplikaci druhé dávky začíná být člověk chráněn proti onemocnění a tato ochrana je účinná po dobu asi jednoho roku. Aplikace třetí dávky zanechává ochranu na tři roky - u dětí a adolescentů ještě na delší dobu. Každé tři roky je doporučeno obnovit účinnost očkování jednou dávkou.

Přestože je očkování považováno za nejúčinnější prevenci, očkováno je u nás pouze asi sedm procent populace.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků