Hlavní obsah

Nejvíce bakterií je na madlech nákupních vozíků

Na rukojetích nákupních vozíků se usazuje nejvíce bakterií ze všech veřejných předmětů denní potřeby. Jihokorejští vědci zjistili, že na nákupních vozících je více drobných škůdců než na klikách dveří od veřejných záchodků.

Nejvíce bakterií je na madlech nákupních vozíků

Jihokorejští vědci ve speciálním průzkumu srovnávali zamoření bakteriemi u šesti předmětů, jichž se denně dotýká velké množství lidí. Na držadle nákupního vozíku napočítali experti na jednom čtverečním centimetru 1100 jedinců bakterií tvořících kolonie.

Na druhém místě se umístila ovládací myš u počítače v internetové kavárně. Ulpělo na ní 690 jednotek bakterií tvořících kolonie na centimetr čtvereční. Následovaly řemínky na držení v autobusech s 380 jednotkami na čtvereční centimetr, kliky u veřejných umýváren s 340 jednotkami, tlačítka ve výtazích (130) a držadla v metru (86).

"Důvodem, proč je na držadlech vozíků tolik bakterií, je srovnatelně větší plocha, kde lidé mají více prostoru, kam položit ruce," vysvětlil výsledky výzkumu jeden z expertů Kwon Jong-il. Na klikách u veřejných záchodků je bakterií méně, neboť mytí mýdlem podle expertů z rukou téměř všechny bakterie odstraní.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků