Hlavní obsah

Na nemoci srdce a cév zemře měsíčně 5000 lidí

Na nemoci srdce a cév umírá u nás měsíčně asi pět tisíc lidí, je to nejčastější příčina úmrtí. Vyšší cholesterol v krvi (nad 5 mmol na litr krve) má každý druhý dospělý. Přitom cholesterol je hlavním rizikem vzniku infarktu. Právu to řekl profesor Jan Pirk, přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

Na nemoci srdce a cév zemře měsíčně 5000 lidí

"I v důsledku toho je výskyt kardiovaskulárních onemocnění v ČR téměř dvojnásobný vůči Evropě. Přitom pokud se sníží hladina cholesterolu v krvi o 10 procent, sníží se riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby o 25 procent," řekl.

Riziko srdeční příhody je u lidí s hladinou cholesterolu v krvi nad 6,2 mmol/litr krve více než dvojnásobné. Podíl na vyšší hladině cholesterolu má jednak genetika, ale především špatná životospráva a nedostatek pohybu.

Populace tloustne

Že populace tloustne dokumentoval docent Lubomír Novák z kliniky GHC Praha. Letošní výzkum mezi 2500 respondenty totiž ukázal, že více než 65 procent mužů a skoro 62 procent žen má nadváhu a stravuje se nepravidelně.

Velmi špatné je to s pohybem, který může riziko kardiovaskulárních chorob výrazně omezit. "Aktivně se sportu věnuje necelá čtvrtina dospělých," říká docent Novák.

Podle průzkumu ale bohužel průměrný Čech ujde pouze 1500 metrů za den. K prevenci kardiovaskulárních chorob by však bylo zapotřebí, aby svižnou chůzí ušel nejméně 10 tisíc kroků za den, to je u muže 8,5 km a u ženy 6,5 km.

Rizikový stres

Velkou roli v kardiovaskulárních onemocněních hraje i stres. Zvyšuje srdeční frekvenci, krevní tlak, cukr a tuk v krvi a stoupá spotřeba kyslíku. Všechny tyto faktory působí současně, a to je vysoce rizikové pro infarkt.

Oba lékaři dodávají, že sami pro sebe v prevenci kardiovaskulárních chorob můžeme udělat hodně, ale nečiníme tak. Základ je v nekouření, střídmé a zdravé stravě a v dostatku pohybu. Letošní podzimní Světový den srdce, který bude 30. září, má proto podtitul: Vezmi své srdce na procházku, chůze mu svědčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků