Hlavní obsah

Mechanické srdce pomohlo už 50 lidem při čekání na transplantaci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

PRAHA

Mechanické srdce pomohlo v Česku už 50 lidem čekajícím na transplantaci. Dokud v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) tento přístroj neměli, umírala téměř třetina lidí na čekací listině dříve, než se nového srdce dočkali. Po zapojení mechanického srdce jich zemřela desetina. První nemocný byl na přístroj připojen 3. dubna 2003, poslední 25. září letošního roku.

Článek

"Za 4,5 roku jsme použili mechanickou podporu u 50 pacientů, z nich 36 bylo úspěšně transplantováno, dva pacienti jsou napojeni. Díky tomu se podařilo snížit úmrtnost na čekací listině z 29 na 12 procent, to je velký přínos v transplantačním programu," řekl přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk.

"Umělé srdce je mostem k transplantaci," uvedl ředitel IKEM Jan Malý. Přístroj je vhodný pro lidi s chronickým srdečním selháním. Těch je stále více, protože medicína dokáže udržet při životě stále více pacientů se srdečním onemocněním. Dříve nebo později dospějí až k transplantaci.

Umělé srdce má dvě části, obě zůstávají mimo tělo pacienta. Jsou to umělé srdeční komory s kanylami a pohonná a řídící jednotka. Selhávající srdce pacienta zůstane v hrudníku a pomocí speciálních trubiček jsou k němu připojeny dvě čerpací komůrky, každá nahrazuje jednu srdeční komoru. Pohon je zajišťován mechanicky.

Pacienti čekají na transplantaci srdce více než rok

Pirk připomněl, že transplantace srdce začaly v Česku v roce 1984. V dalších letech počet stoupal, v roce 1997 dosáhl 65. Tehdy se na nové srdce čekalo tři měsíce. V posledních letech se transplantuje ročně 35 až 40 srdcí, pacienti čekají více než rok.

Příčinou je podle Pirka nedostatek srdcí. Pozitivní je, že záchranná služba má lepší vybavení a více lidí zachrání. Co se dá změnit, je přístup nemocnic, které připravují dárce. Po ostravské kauze z konce 90. let, kdy údajně dárce na operačním stole začal dýchat, se lékaři obávají.

Pirk podotkl, že pro nemocnice není příprava dárců výhodná. "Transplantační tým k nim vletí, naruší chod oddělení, nadělá nepořádek. Musejí po nás uklízet a nic z toho nemají," popsal situaci.

První náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr řekl, že jednají se zdravotními pojišťovnami, aby od příštího roku za přípravu dárců nemocnicím platily. Součástí ministerských záměrů je i vzdělávání lékařů v tom, jak vybírat vhodné dárce a komunikovat s příbuznými, aby souhlas neodpírali. V Česku zákon předpokládá souhlas, v registru "odpíračů" je zhruba 750 lidí.

Reklama

Související témata:

Související články

Umělé srdce nahrazuje transplantace

Transplantace srdce jsou již poměrně běžné, v USA se například ročně uskuteční asi 2000 těchto zákroků. Metoda má však celou řadu nevýhod. Kromě nebezpečí...

Výběr článků

Načítám