Hlavní obsah
Opravdových přátel má člověk jen několik. Foto: Profimedia.cz

Lidský mozek zvládne pojmout maximálně 150 přátel

Profily na sociálních sítích překypují neuvěřitelnými počty přátel. Někteří uživatelé se mohou chlubit i tím, že se přátelí s tisíci lidí. Experti z Oxfordu ale tvrdí, že lidský mozek nedokáže mít víc jak 150 přátel. Přesně s tolika osobami najednou je schopen tvořit blízký vztah, více jedinců ale pojmout nedokáže.

Opravdových přátel má člověk jen několik. Foto: Profimedia.cz
Lidský mozek zvládne pojmout maximálně 150 přátel

Kdo má podle profesora Robina Dunbara z Oxfordské univerzity více než 150 přátel na Facebooku či dalších sociálních sítích, má v této skupině zcela jistě i osoby, které přáteli nejsou. Profesor Dunbar je mezi odborníky svou studií po maximální kapacitě přátelství lidského mozku tak pověstný, že číslo 150 dostalo už přezdívku „Dunbarův počet“ či „Dunbarovo číslo“.

„Právě 150 je optimální počet pro společenskou kohezi a interakci. Od Afričanů po rodilé Američany je typickým počtem pro komunitu 150 členů. A vychází to z přirozeného počtu členů, který měly tlupy našich předků,“ tvrdí profesor Dunbar.

Obrovské počty přátel na Facebooku ale chápe. Dnes lidé totiž více cestují, někde se narodí, jinde studují, jinde pracují a pořád se stěhují. Všude potkávají různé lidi, které pak zahrnují do svých „facebookových“ přátel. Ale skutečnými přáteli tito lidé nejsou, protože pro přátelství je nezbytná interakce díky pravidelnému stýkání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků