Hlavní obsah

Lidé bez genu FTO se mohou přejídat a stejně nikdy nepřiberou

Němečtí vědci potvrdili, že někteří lidé se mohou cpát a přesto nepřiberou. Vděčí za to genetické výbavě, která jim umožňuje zpracovat obrovské množství energie, ale neukládat ji do tukových zásob. Za vším prý stojí gen vědci označovaný jako FTO, který umocňuje tloustnutí.

Lidé bez genu FTO se mohou přejídat a stejně nikdy nepřiberou

Doktor Ulrich Ruther z Universität Düsseldorf sledoval účinnost genu FTO na metabolismus myší. Ty, které neměly gen FTO, zůstávaly velmi hubené i přesto, že jim bylo podáváno velké množství potravy a byly neaktivní. To znamená, že velmi rychle spalovaly energii. Naopak majitelky genu FTO ukládaly rychle tukové zásoby.

Nová cesta v léčbě obezity

„Genetická varianta genu FTO rozhodně u lidí způsobuje obezitu, ale doteď nebylo jasné, zda tato genetická varianta může ovlivňovat obezitu změnou exprese nebo funkce genu FTO samotného nebo některého příbuzného genu,“ tvrdí profesor Stephen O´Rahilly z Cambridge University.

Lidská varianta genu FTO má přímý vliv na obezitu, zvyšuje chuť k jídlu a objem zkonzumované potravy, ale také rychlost spalování, která je v přítomnosti genu pomalejší. Podle vědců by přípravky modulující funkci daného genu mohly být u řady lidí lékem na obezitu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků