Hlavní obsah
Bolesti nohou trápí více jak třetinu diabetiků. Foto: Profimedia.cz

Bolesti nohou způsobené cukrovkou lze řešit jednoduchým zákrokem

V České republice se léčí na cukrovku zhruba 800 000 lidí. Více jak třetina z nich pak trpí takzvanou diabetickou neuropatií - nejčastější komplikace cukrovky, při níž dochází k poškození nervů především u dolních končetin. Od bolestí, křečí a brnění nohou, které způsobuje toto poškození nervů, může pomoci nová léčebná metoda. Ta je založena na průchodu velmi slabého proudu centrálním nervovým systémem.

Bolesti nohou trápí více jak třetinu diabetiků. Foto: Profimedia.cz
Bolesti nohou způsobené cukrovkou lze řešit jednoduchým zákrokem

Podle profesora Milana Kvapila za dva roky absolvovalo v ČR tuto léčbu téměř 500 lidí.

Třiasedmdesátiletý pacient Josef Sádecký ocenil, že mu po léčbě ustalo brnění nohou, má je teplé, což předtím neměl. Ujde téměř 300 metrů bez hůlky, což dřív nedokázal. Po dlouhé době se také vyspal.

Běžná léčba cukrovky spočívá v úpravě hladiny cukru v krvi a podání léků, které zlepší prokrvení končetin a utlumí vnímání bolestí v nich. Řada pacientů ale léky nemůže užívat kvůli nepříznivým vedlejším účinkům.

Variantou pro ně je fyzikální léčba za pomoci MDM (mesodiencefalické modulace), zdravotní pojišťovny ji nehradí. Půlhodinová procedura stojí kolem tisícovky, je jich potřeba 13. Léčbu poskytují pracoviště v Plzni, Praze, Zlíně, Příbrami, Mariánských Lázních a Hradci Králové.

Metoda MDM je v Česku schválena pro léčbu diabetické neuropatie a poruchy mikrocirkulace, tedy proudění krve v tkáních.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků