"Chřipka postihuje každoročně velkou část populace. I když má relativně stále stejné příznaky, způsobuje ji neustále se měnící vir. V podstatě neexistuje žádné jiné akutní onemocnění, které se projevuje celkovými příznaky, postižením dýchacích cest a zároveň tak rychlým a rozsáhlým šířením mezi lidmi," uvádí MUDr. Marie Opltová, praktická lékařka z Prahy 4.

Jak onemocnění předcházet

Preventivně se doporučuje správná životospráva, dostatek spánku, tekutin, vitamínu C a zinku. Vitamín C a zinek najdeme v ovoci a zelenině nebo si v lékárně koupíme některý z přípravků, které je obsahují. Důležité je se v průběhu epidemie vyhýbat místům, kde se shromažďuje hodně liďí. Platí to například pro návštěvu divadel, kin, koncertů, společenských a sportovních akcí.

Pokud k onemocnění přece jen dojde, je nutné včas zahájit léčbu. To znamená klid na lůžku a užívání léků na snížení teploty, proti kašli, rýmě a bolestem. Tím se usnadní průběh onemocnění a zabrání se komplikacím. Nejlepší ovšem je nechat se proti chřipce včas očkovat, na to by měli myslet hlavně oslabení jedinci.

Doplníme lékárničku

Je lepší, když jsme na možnost onemocnění připraveni a máme v lékárničce léky, které působí na jeho příznaky. Někteří dávají přednost jednoduché formě léku, jiní kombinované, která působí proti několika příznakům najednou.

Můžeme si koupit přípravek na každý z příznaků onemocnění. To znamená na snížení teploty a proti bolestem, např. Acylpyrin, Aspirin, Panadol nebo Paralen. Na kašel třeba Mucosolvan, Mucobe-ne, Ambrosan či na rýmu Sanorin, Nasivin nebo Nosánek. Proti bolestem v krku či škrábání Lary Pront, Septisan.

Příznaky chřipky přicházejí náhle a náš zdravotní stav se rychle zhoršuje. Proto oceníme prostředek, který pomáhá jak snížit horečku, ztlumit bolesti hlavy, svalů a v krku, tak uvolnit ucpaný nos a usnadnit odkašlávání. Současně působí proti únavě a malátnosti, jako je Coldrex či Nurofen. Proti teplotám a bolestem stačí někdy jen Upsarin C.

Mnoho pacientů dává přednost složenému léku ve formě horkého nápoje, který doplní tekutiny a prohřeje organismus. Chceme-li se dobře vyspat i v nemoci, pak použijeme lék speciálně určený na noc. Zajistí nám klidný spánek, protože dokáže ztlumit i dráždivý kašel," dodává dr. Opltová.

Vždy, než začneme nějaký lék užívat, měli bychom si pečlivě přečíst příbalový leták. Jsou na něm informace o dávkování léku, způsobu použití a jeho nežádoucích účincích.

Jak ji poznáme
Nachlazení - nepříjemné příznaky, které ale zpravidla nejsou nebezpečné. Patří k nim bolest v krku, rýma, kašel, často i dva až tři dny trvající zvýšená teplota. Léčba spočívá v mírnění příznaků nemoci. Jeho průběh je obvykle bez komplikací a jen zřídka je nutné užívat antibiotika.
Chřipka - je provázena vysokou horečkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, značnou únavou, malátností a nechutenstvím. Akutní fáze zpravidla odezní po pěti až sedmi dnech. Na chřipku však může v 10 až 20 procentech navázat bakteriální infekce.