Odhaduje se, že ve vyspělých zemích trpí nějakou poruchou imunity každý třetí člověk. Jen alergie postihují čtvrtinu populace. Podle výsledků vyšetření imunity lze snáze určit léčbu. Někdy postačí dodat tělu chybějící protilátky, jindy je třeba stimulovat imunitní systém.

Imunita je schopnost organismu rozeznat choroboplodné zárodky a zneškodnit je. Důležitými imunitními orgány jsou krvetvorné orgány, což jsou kostní dřeň, slezina a brzlík, a dále také mízní uzliny, sliznice střeva i úst, játra a dýchací ústrojí.

Oslabenou imunitu mívají lidé s vrozenou poruchou tvorby protilátek a lidé, u nichž je imunita poškozena druhotně. Na vině mohou být některá chřipková onemocnění, nádorové choroby, některé hormonální poruchy, extrémní nebo dlouhodobá psychická či duševní zátěž, cigarety či drogy.

Lidé s oslabenou imunitou by se na období podzimu a zimy měli připravit

Lidé s oslabenou imunitou by se měli připravit na podzimní a zimní období. Zejména pro děti a seniory je důležité očkování proti chřipce. Existují také různé léky a potravní doplňky.

Riziko větší nemocnosti by však neměl podceňovat nikdo, a tak a platí, že v době respiračních onemocnění je třeba se vhodně oblékat. Zejména dívky dbalé módních trendů by se měly vyhnout holým bříškům. Je třeba také jíst dostatečné množství ovoce i zeleniny a pamatovat na to, že probiotika přispívají k posílení imunity.

Odborníci doporučují rovněž nejen otužování v sauně a sport, ale i dostatek spánku a odpočinku. Vysedávání u počítače a pobyt v zakouřené místnosti je lepší nahradit pobytem na čerstvém vzduchu.