Právě v Indii lidé často dodržují přísnou vegetariánskou - veganskou - dietu a věří, že je to pro jejich tělo to nejlepší. Lékaři ale varují, že podobná skladba jídelníčku zvyšuje hladinu homocysteinu v těle a vede k tzv. hyperhomocysteinemii. Dlouhodobý nadbytek homocysteinu v těle poškozuje výrazně cévy. Vede ke vzniku aterosklerózy a může přivodit infarkt, mrtvici i diabetes.

"Netvrdíme, že musí každý jíst maso, ale mléko, vejce a listové saláty bychom měli konzumovat, aby bylo tělo zásobeno vitaminem B12, kyselinou listovou a pyridoxinem. V Indii prudce roste počet infarktů, diabetu a mrtvice mozku. U nás to postihuje lidi až o deset či dvacet let dříve než na západě," varovali odborníci v čele s doktorem Rusomem Wadiou na konferenci v Bombaji.

Experti potvrdili, že lidé maso bezpodmínečně konzumovat nemusejí. Ale vejce a mléko by z jídelníčku zcela vyřazovat neměli. "Pokud k tomu zařadíme cvičení, přísun vitaminů a vyhneme se kouření, hladina homocysteinu v těle klesne," zdůraznili indičtí lékaři.