Rizikové faktory pro vznik varixů jsou vyšší věk, těhotenství, ženské pohlaví, rodinná zátěž, práce vestoje, nadváha, ale i zácpa. Prvně jmenované ovlivnit nemůžete, práci, nadváhu i stravu do určité míry ano. Platí, že ve věku 18 - 24 let je postižen varixy každý desátý člověk, ve věku 55 - 64 let každý druhý! Až ve 30 procentech se objevují křečové žíly v těhotenství. Ženy jsou postiženy více než dvakrát častěji než muži.

Co jsou to křečové žíly?

Varixům se začalo říkat křečové žíly podle jednoho z příznaků tohoto onemocnění - křečí v nohou. Viníka nepřirozeného zkroucení žíly je ale třeba hledat jinde. Nemocná žilní stěna se pod tlakem krve "nafukuje", rozšiřuje a prodlužuje. Krev, která by správně měla proudit ve směru od kotníků k srdci a z povrchových žil do hluboko uložených, se ve vzniklých "vacích" začne zpomalovat, zastavovat anebo se dokonce vrací. Výsledek? V lehčích případech svědění, pálení a mravenčení, v těžších potom silné bolesti nohou, natékání, křeče nebo dokonce záněty žil.

Možnosti léčby

Varixy, které vám už stihly "ozdobit" nohy, bohužel nezmizí po žádných pilulkách ani zázračných mastech. Jediným skutečně účinným řešením je uzavření přívodu krve do nemocné žíly. Toto se provádí několika různými metodami. Předpokladem úspěšné léčby je důkladné ultrazvukové vyšetření. To lékaři podá pravdivý obraz o stavu žil, o rozsahu, velikosti a stupni jejich postižení.

Základní léčbou je kompresivní léčba elastickými punčochami. Ty odstraňují příznaky, ukrývají žíly a předcházejí zhoršení, nemají však vysloveně léčebný efekt. Existují tři účinné možnosti použití: elastická obinadla, elastické punčochy a kalhoty. Aby léčba byla účinná, je nutné trvalé používání.

Existují metody, díky nímž lze křečové žíly "léčit". Mezi ně patří:

 

Sklerotizace
Při sklerotizaci je do žíly injekcí vpraven sklerotizační roztok, díky němuž se žíla uzavře. Cévka se pak sama vstřebá přirozeným hojivým procesem. Po zákroku je nutno přiložit trvalý tlakový obvaz na 48 hodin a další 3 týdny je nutno nosit elastickou punčochu, aby se stěny cévy slepily a nedošlo již k obnovení průtoku. Sklerotizace je vhodná spíše jako doplnění chirurgických zákroků nebo k odstranění drobnějších rozšířených žilek.
Laser
U nejmenších drobných žilek - metliček - má nejlepší efekt právě laserová léčba. Jedná se o určitý druh tzv. barvivového laseru, který zajistí uzavření cévek bez porušení kůže. Výkon není bolestivý, provádí se ambulantně. Čím tenčí cévy, tím lepší efekt.
Chirurgická metoda CHIVA
Žíly nejsou z nohy kompletně odstraňovány, ale podvazovány a zkracovány nepatrnými řezy (o délce dvou až tří milimetrů). Cílem je uzavřít zpětný proud krve, a zmírnit tak tlak na stěny nemocné žíly. Lékař nejdřív najde ty správné body, v nichž se má žíla ošetřit. K tomu mu slouží na milimetr přesný duplexní barevný ultrazvuk. Ten chirurgovi poskytne dvojrozměrný obraz toho, jak na tom daná žíla je a jak funguje.