"Poprvé se nám podařilo dokázat, že existuje určité období klidu mezi prvním ochutnáním cigarety a závislostí. Říkáme tomu spací efekt, ale jde o větší náchylnost k závislosti na nikotinu," řekla Jennifer Fidlerová z Londýnské univerzity.

Britští vědci zkoumali vliv vykouření první cigarety na 2000 dětí ve věku 11 až 16 let. Výzkum trval celkem pět let a zhruba 18 procent jedenáctiletých dětí, které vykouřily jen jednu cigaretu, se během tří let stalo kuřáky. U dětí, kteří cigaretu nikdy nevzaly do pusy, začalo pravidelně kouřit jen sedm procent z nich.

"Výsledky ukazují, že předčasné experimentování je velkým předpokladem k závislosti na nikotinu, byť se projeví o několik let později," dodala Fidlerová. Podle ní si odborníci nejsou úplně jistí co zvýšení rizikovosti způsobuje, ale je možné, že nikotin změní nervový systém natolik, že dítě je náchylnější k depresím či stresu.

Po cigaretě tak sáhne častěji než jeho vrstevníci, aby se uklidnilo. Vykouření první cigarety navíc může jedince zbavit strachu z vdechnutí kouře.