Celkovou dobu pobytu na slunci bez použití ochranných prostředků by lidé zejména v poledních hodinách neměli podle meteorologů přehánět. Na zemský povrch totiž v tuto dobu dopadá nejvíc takzvaného erytemového slunečního ultrafialového záření, jehož úroveň je udávána UV-indexem. To je mezinárodně standardizovaná bezrozměrná veličina vyjadřující biologický efekt na lidské zdraví.

V geografické oblasti, do níž patří Česká republika, se UV-index pohybuje v rozmezí od nuly do devíti, v tropickém pásu může dosáhnout až 15 nebo 16. Všeobecně se dá říci, že čím výše je Slunce za jasného počasí nad obzorem, tím vyšší je UV-index.

Vedle UV-indexu meteorologové udávají hodnotu slunečního ultrafialového záření v přepočtu celkové doby pobytu na slunci bez použití ochranných prostředků, po jejichž uplynutí začne lidská pokožka rudnout, tedy vytvářet erytém. Tyto hodnoty jsou vypočítány v minutách pro polední období pro dva základní kožní fototypy. Do prvního z nich patří lidé, jejichž vždy rudne, nikdy nezhnědne, do druhého lidé, kteří obvykle na slunci rudnou a málo hnědnou.

Aktuální informace o výši UV - indexu naleznete na http://www.chmi.cz/meteo/ozon/o3uvb.html .