"Vysoký krevní tlak, pokud není léčen, zvyšuje riziko cévních mozkových příhod, ischemické choroby srdeční, ať už v podobě anginy pectoris nebo infarktu myokardu, poškozuje ledviny i zrak," vysvětlil profesor. Dodal, že k jeho zvyšování přispívají dědičné vlivy, vyšší věk, zejména nad 45 let, ale i nadváha, kouření, nadměrná spotřeba alkoholu a soli, stres, emoční napěti a také některé typy léků.

"Vysoký krevní tlak je tikající časovou bombou ukrytou v našich tepnách. Nebolí. Proto je tak velmi nebezpečný. Nevaruje nás předem," zdůraznil profesor.

Jeho kolegyně docentka Renata Cífková z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny uvedla, že už snížení krevního tlaku o 4 mm rtuťového sloupce vede ke snížení úmrtnosti na cévní mozkové příhody.

Třetina nemocných ale o své hypertenzi vůbec neví a třicet procent nemocných je léčeno neúčinně. Dodala, že u každého lékaře je možné nechat si změřit krevní tlak, což by mělo být pravidelnou součástí i preventivní prohlídky.

Ti, co krevní tlak mají zvýšený mohou ho snížit nejen účinnými léky včetně jejich kombinací, ale i dostatkem pohybu. "Nejlepší je vytrvalostní chůze, cyklistika, plavání," zdůraznila docentka Cífková.