Měli by zjistit, kolik toho snědí, a zamyslet se nad tím, na základě jakých podnětů začnou jíst. Zda proto, aby zahnali hlad, nebo aby například potlačili stres. Potom by měli řešit skladbu svého jídelníčku, poznamenala Málková. Méně zdravé potraviny by měli nahradit zdravějšími, případně omezit příjem některých pokrmů. Lze nahradit asi 70 procent potravin méně kalorickými.

"Žádná potravina není nebezpečná, ale jde o míru a množství," podotkla. Lidé by neměli začít s hubnutím stylem "od zítřka držím dietu", ale měli by se připravit na celkovou změnu životního stylu. Pokud se jednou přejí nebo si vezmou sladkost, neměli by si to vyčítat, zdůraznila Málková.

Je důležité se hýbat

Důležité je při hubnutí zvýšit i pohybovou aktivitu. Podle Málkové je ale často problém přimět k pohybu lidi obézní, kteří nejsou zvyklí se hýbat. "Optimální by bylo, kdyby takový člověk zašel do tělocvičny nebo posilovny, kde bude mít k dispozici odborníky. Na začátek pro ně ale bývá optimální, když si pořídí rotoped a jezdí na něm třeba při sledování televize nebo cvičí podle videokazet," uvedla. Účinná je i rychlá chůze.

Pohyb by měl trvat aspoň půl hodiny a člověku by se při něm měla zvýšit tepová frekvence. Ideální by bylo, kdyby lidé cvičili aspoň třikrát týdně 40 minut, doplnila Málková.

Lidé, kteří chtějí hubnout pod dohledem odborníků, mohou využít kurzy, jež pořádá společnost STOB.

Se změnou životního stylu a stravovacích návyků by jim mohl pomoci nový projekt Žijeme zdravěji, který pořádá řetězec drogerií. Lidé mohou získat balíček obsahující čtrnáctitýdenní plán pro zlepšení životního stylu a rady týkající se výživy, prevence a pohybu. Mohou se obrátit i na odborníky, své dotazy jim mohou psát na e-mailovou adresu zijmezdraveji@dm-drogeriemarkt.cz.