"Lymfodrenáž je vhodná také při nachlazení, podporuje činnost bílých krvinek a tím i imunitní systém. Prospěje alergikům. Její účinky se projeví také hubnutím. Zmenší se nejen objem našeho pasu, ale i stehen a hrudníku. Podporuje činnost štítné žlázy, je vhodná při únavovém syndromu a při akné. V tomto případě je třeba ale počítat s tím, že se stav pokožky nejdříve zhorší," uvádí Milena Hlaváčková z Holmes Place, která se zdravotními masážemi a esoterním léčením zabývá již dlouho.

Samozřejmě lymfodrenáž pomáhá i při celulitidě. Čím dřív se začne, tím jsou její výsledky lepší. Flintu do žita nemusejí házet ani starší ženy. I vzhled jejich kůže se dá upravit, nebo dosáhnout alespoň toho, že se její stav nezhoršuje.

"Lymfodrenáž by se v žádném případě neměla provádět tehdy, jestliže má klient diagnózu rakovina. Její buňky by se mohly roznést po celém těle. Pokud není onemocnění zastaveno, tak se do takového zásahu rozhodně nelze pouštět," dodává Milena Hlaváčková.

K nastartování stačí osm hodin

Chceme-li, aby lymfatický systém správně fungoval, musíme mu věnovat osm hodin. Pro udržení optimálního proudění lymfy se pak doporučuje absolvovat je v průběhu tří týdnů a pak navštěvovat odborníka buď jednou měsíčně na 2 hodiny, anebo třítýdenní kúru opakovat za půl roku.

Začíná se vždy stejně: lymfodrenáží pouze horní poloviny těla, která trvá hodinu. Po dvou drenážích hrudníku a rukou se už pracuje s celým tělem, jeho ošetření trvá 120 minut. Postupuje se velmi jemně a masáž je neobyčejně příjemná.

Už po prvním ošetření se viditelně zmenší objem těla. Organismus se začíná zbavovat nahromaděných toxinů. Zkušenosti ukázaly, že ženy, které doposud neúspěšně bojovaly s každým dekagramem nadváhy, začnou po masáži úspěšně shazovat. Jejich metabolismus se vrátí do správných kolejí a především se podpoří harmonizace celého těla.

Je třeba změnit i životosprávu

Na lymfodrenáž by ale měla navazovat i úprava jídelníčku. Přednost dáváme bílým masům a ovoci i zelenině. Naopak se vyhýbáme uzeninám. Dodržujeme spíše šetřící dietu. Je samozřejmě nezbytné omezit kouření, raději vůbec nekouřit. Organismu prospívá dodržování pitného režimu, jednoduše řečeno musíme hodně pít. Na tuto péči o tělo by měly navazovat další procedury - zábaly, hydratace nebo podle potřeby promaštění pokožky.

"Po absolvování procedury dodržujeme spíše klidový režim. To znamená žádné cvičení ve fitcentrech, velký úklid, prostě žádná fyzická námaha. Musíme spíš počítat s tím, že se projeví únava. Pozor je třeba si dát hlavně při řízení auta. V případě, že je to nezbytné, jedeme hodně opatrně.

Někdy se ale paradoxně může stát, že lymfodrenáž klienta velmi povzbudí. Poslouchejme proto signály, které naše tělo vysílá, a pokud je to jen trochu možné, snažme se mu vyhovět. Někdy se dokonce mohou ozvat nedoléčená onemocnění a přechodně se může zhoršit i náš subjektivní pocit.

Na lymfodrenáž se nemusí klientka nějak zvlášť připravovat. Některá si nejdřív dopřeje sprchu, jde ale spíš o její dobrý pocit. Nejdůležitější je, aby v průběhu prvních pěti ošetření neodjela třeba na dovolenou a masáž vysadila," dodává Milena Hlaváčková.